Afyon’daki Dağların İsimleri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

 Afyon’daki dağların isimleri?

Cevap:

Afyonkarahisar Dağları

Eski adı ile Afyon, yeni adı ile Afyonkarahisar ilinde belli başlı toplamda 12 adet dağ bulunmaktadır.Şimdi Afyonkarahisar’daki dağların isimlerini teker teker sıralayalım ve ardından bütün bu dağlar hakkında kısaca bilgiler verelim;

Afyonkarahisar Dağları

 • Sultan Dağları, 2610 m.
 • Akdağ, 2343 m.
 • Emir Dağları, 2281 m.
 • Kumalar Dağı’ 2247 m.
 • Ahır Dağı, 1940 m.
 • Kızılçal Dağı, 1601 m.
 • Paşa Dağı, 1595 m.
 • Kasım Dağı, 1587 m.
 • Kirseli Dağı, 1575 m.
 • İlbulak Dağı, 1570 m.
 • Asar Dağı 1400 m.
 • Eyerli Dağı 1350 m.

Ahır Dağları

Ahır Dağı, Uşak ilinin üçüncü yüksek dağı. Murat Dağı ve Bulkaz Dağı ile birlikte bu dağ Uşak ilinin Afyonkarahisar iliyle kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki doğal sınırını oluşturur.

Uşak ilinin doğusunda yer alan Ahır Dağı’nın yüksekliği 1915 metredir. Bu dağın batı yakasındaki Eyüp, Kartal ve Sümbüllü tepeleri ormanlarla kaplıdır.

Akdağ

Akdağ 2449 m. yüksekliktedir. Denizli ilinde Çal, Çivril ve Afyon ilinde Dinar, Sandıklı ilçeleri arasında kalan bir dağ. İki zirvesinden yüksek olanı 2446 metre, diğeri 2345 metre yüksekliğindedir. Zengin bir yabanıl hayat barındıran Akdağ Tabiat Parkı’nda 500’e yakın geyik yaşamaktadır. Ayrıca domuz, yılkı atları, kurt, tilki, sansar, porsuk, sincap, tavşan gibi hayvanların yanında kartal, şahin, keklik gibi kuşlar da bulunmaktadır.

Emir Dağları

Emir dağları, Afyonkarahisar İl sınırlarının doğu-kuzeydoğusunda ve Emirdağ ilçesi ile Eber Gölü arasında konumlanır. Emir Dağları’nın yükseltisi genelde kuzeyden güneye gittikçe artar. Kuzeyde Hodulbaba Tepesi 1547 metre, Emirdede Tepesi 2064 metredir ve daha güneyde Başyurt Tepesi 2281 metre yükseltisi ile dağın en yüksek zirvesini oluşturur.

Kumalar Dağları

Sponsorlu Bağlantılar

Kumalar Dağı, Sandıklı’nın doğu sınırını kaplayan, Afyonkarahisar – Sandıklı – Dinar doğrultusunda, başka bir tanımlama ile kuzeygüney yönünde il topraklarını iki büyük havzaya ayırarak uzanan 50 – 60 km uzunluğunda ve 30 – 35 km genişliğinde bir dağ kütlesidir. Göktepe, 2247 metre yükseltisi ile dağın en yüksek zirvesini oluşturur.

Sultan Dağları

2519 m. yüksekliğinde adını taşıdığı ilçeden almıştır.Sultan Dağları, Türkiye’de Akdeniz bölgesinin Göller Yöresi’nde bulunan batı Toros Dağları’nın uzantısı olan yaklaşık olarak 100 kilometre uzunluğunda genç sıradağlardır.

İç Anadolu bölgesi ile Göller Bölgesi arasında doğal sınır oluşturur. Sultan Dağları’nın doğusunda Eber ve Akşehir gölleri, batısında Beyşehir Gölü vardır. Doğu etekleri dik biçimde iner. Batı bölümünde bulunan çukur alanlara daha yumuşak biçimde iner.

Doğu eteklerinde Afyon ilinin Çay ve Sultandağı ilçeleri, Konya’nın Akşehir ilçesi bulunur. Ayrıca eteklerindeki topraklar Mevyeçiliğe elveriş olup, meyve bahçeleriyle kaplıdır. Dünyaca ünlü Napolyon Kirazı olarak da bilinen kiraz ve diğer yerli kiraz çeşitleri burada yetişir.

Paşa ve Bey Dağları

Paşa ve Bey dağları 1750 m. yüksekliktedir. Bolvadin ve Bayat ilçeleri arasında yükselen tepeye Paşa dağı, batı ve kuzey yönünde Eskişehir iline kadar uzanan dağlara da Bey dağları denilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir