Ağaç Yosunları İle Yön Bulma Yöntemi Nasıldır?

Sponsorlu Bağlantılar

Yosunların Yön Bulmada Rolü

Yön bulma işlemi  üzerinde bulunduğumuz yeri çeşitli araçlar yoluyla belirleyebilmektir.Bulunduğumuz noktadan diğer bir noktaya giderken, yürüdüğümüz yönü rota olarak adlandırırız.İki nokta arasında birçok engeller,tepeler,ormanlar,göller ve nehirler yer alabilir. Bazen elimizde hiçbir araç olmadan yönümüzü bulmamız gerekir. Eğer yön bulma işlemini doğada iken yapmamız gerekirse bu durumda yaralanacağımız birkaç yöntem vardır. Burada bu yöntemlerden ağaç yosunlarına bakarak yön bulma işlemini inceleyeceğiz.

Yön bulma işleminde önemli olan bir yerden diğerine giderken, saydığımız   engelleri aşarken rota dediğimiz yönümüzü kaybetmememizdir.Yapılan araştırmalarda bir kişi bilmediği bir arazide hareket ediyorsa bir müddet sonra yön duygusunu kaybettiği görülmektedir.Yürüyüş sırasında, yaşamlarında sağ ayağını kullanan insanların kuvvetli olan bu ayakları ile sola göre daha uzun adım attıkları görülmektedir.Bu nedenle düz bir doğru üzerinde yürüdüklerini zanneden kişilerin rotalarından sola doğru saptıkları ve zaman içinde sola doğru çok geniş bir yay çizdikleri görülmektedir.

Sonuçta umdukları yere ulaşamadıkları gibi nerede olduklarını bilememektedirler.Son yıllarda ülkemizde doğada etkinlik gösteren kişilerin sayısı artmıştır.Bu sayı artışı beraberinde kazaları ve kaybolma olaylarını getirmektedir.Yön saptama çok kesin ve net bir hadisedirDoğada yürüyen bir kişi net olarak nerede olduğunu bilmeli veya kaybolduğunu kabul etmelidir.

Pusula ve şimdi öğreneceğimiz yöntemlerle yeryüzeyinde ancak yön saptaması yapılabilir. Yani ancak istenen rotada yürümek mümkün olabilir.Yeryüzü üzerinde nerede olduğumuz sorusunun cevabı farklı aletler gerektirir.Bu aletlerden elde ettiğimiz sonuç ile enlem ve boylamımızı derece,dakika ve saniye cinsinden öğrenebilirizBu bilgi ancak bir haritaya aktarıldıktan sonra o anki haritadaki yerimizi bilebiliriz.

Sonuç olarak doğada yönümüzü belirlemeden önce kabaca nerede olduğumuzu bilmek zorundayız Ancak bundan sonra nereye gideceğimizi düşünüp sonra yönümüzümü saptamalıyız.

Ağaçların güney tarafı güneş gördüğü için ağaçların güneş görmeyen tarafı yani kuzeyi gösteren tarafı yosun tutmaktadır.Bu yüzden ağaçların kuzey tarafına bakılarak yön tespiti yapılabilir. Aynı işlem yosun tutan taşlar içinde geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  Üzgün Adam
  25 Şubat 2016 - 18:26

  site berbat ödevimi yapamadım 🙁

  perihan
  07 Şubat 2015 - 15:06

  hayır olmadı ödevimi yapamadım

  petek
  19 Mayıs 2014 - 14:14

  çok güzel evet 🙂

  irem
  21 Mart 2013 - 21:24

  yes

  irem
  21 Mart 2013 - 21:22

  site çok güzel

  esma çelil
  20 Aralık 2012 - 19:46

  ya çok uzunmuş ödevimi yapamadım ama projemde çokişe yaradı teşkür ederim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir