Akdeniz Bölgesinde Hangi Şehirler ve Hangi İlçeler Var?

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz Bölgesi İlleri

Türkiye’nin güney bölgesi olan Akdeniz Bölgesi, isminide kıyısında bulunduğu Akdeniz’den alır.Akdeniz bölgesi 3 farklı bölge ile de komşudur.Bunun yanı sıra Suriye ile de sınırdır.Akdeniz bölgesi Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile sınırdır.Bölgenin güneyinde ise Akdeniz bulunur.

Akdeniz bölgesinde Adana, Antalya, Burdur, Osmaniye, Muğla, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş ve Mersin illeri bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindeki iller şunlardır:

 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • Mersin
 • Kilis
 • Osmaniye
 • Kahramanmaraş (Afşin ve Elbistan ilçeleri hariç .Bu ilçeler Doğu Anadoludadır.)
 • Karaman’ın merkez ilçe ve Ayrancı ilçelerinin bazı bölümleri Ermenek,Sarıveliler,Başyayla
 • Afyon Karahisar’ın Başmakçı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri
 • Muğla
 • Denizli’nin Acıpayam, Çameli, Bozku

Akdeniz Bölgesi’nin nüfus yoğunluğu Türkiye orta­lamasına yakındır. Nüfusu yönünden az olmasının temel sebebi, dağlık ve engebeli alanların geniş yer tutmasıdır. Taşeli ve Teke platoları ile Torosların dağlık kesimleri çok tenhadır. Nüfus genellikle, kıyılarda ve verimli ovalarda toplanmıştır.

Çukurova’da tarım işçilerinden dolayı, Antalya’ da ise turizm sebebiyle yaz aylarında nüfus artmaktadır.

Akdeniz Bölgesi İllerinin İlçeleri

Adana ilinin ilçeleri; Seyhan, Yüreğir, Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Yumurtalık’ tır.

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kale, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik’tir.

Isparta ilinin ilçeleri; Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu,Yalvaç ve Yenişarbademli’dir.

Mersin ilinin ilçeleri; Anamur, Aydıncık, Bozyaka, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus’tur.

Osmaniye ilinin ilçeleri; Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas ve Toprakkale’dir.

Hatay ilinin ilçeleri; Altınözü, Belen Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu , Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı’dır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kahramanmaraş ilinin ilçeleri; Afşin, Andıran, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu’dur.

Muğla ilinin ilçeleri: Muğla (merkez), Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula, Yatağan

Kilis ilinin ilçeleri:  Elbeyli, Polateli veMusabeyli

Ayrıca ;

Türkiye’nin başka bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nde de bölge sınırları ile yönetim birimleri olan illerin sınırların tümüyle çakışmaz. Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, İçel illerinin tümü ile Kahramanmaraş’ın Afşin ve Elbistan ilçeleri dışında kalan bütün ilçeleri, Kayserinin Develi ve Yahyalı ilçelerinin bazı bölümleri, Konya’nın halk pınar, Taşkent, Hadım, Ahırlı, Yalıhöyük, Seydişehir, Derebıçak, Höyük ve Beyşehir ilçeleri, Karaman’ın Başyayla, Sarıveliler ve Ermenek ilçeleri ile merkez ilçe ve Ayrancı ilçelerinin bazı bölümleri, Afyon Karahisar’ın Başmakçı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri, Denizli’nin Çardak, Serinhisar, Acıpayam, Çemeli ilçeleri ile Bozkurt, Tavas ve Beyağaç ilçelerinin bir bölümü, Muğla’nın Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ve Fethiye ilçeleriyle Gaziantep’in Nurdağı, Kilis ve İslahiye ilçleri bu bölgeye girer. Bölge, doğudaki Adana ve batıdaki Antalya bölümlerinden oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  selma
  01 Kasım 2012 - 16:27

  ıyy hiç yeterli bilgi veremediniz bütüüüün ilçeleriiin hangi bölgelerde olduğunu istemiştiiim puu iğrnç bi sayfaaaa yuuuuuuh

  selma
  01 Kasım 2012 - 16:25

  çok teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir