Akıl ve ruh sağlığı nedir? Kısaca özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Akıl ve ruh sağlığıyla ilgili kısa bir özet ama çok kısa olmamalı yani orta uzunlukta?

Cevap:

Akıl Sağlığı

İnsanın hem kendi iç dünyası ile denge ve uyum içerisinde olması hemde çevresi ile denge ve uyum içerisinde olması akıl sağlığı olarak tanımlanabilir. Bunun tam tersi ise akıl sağlığının yerinde olmaması şeklinde yorumlanabilir.

Kişinin akıl sağlığının yerinde olmasını ve aklının sağlıklı olmasını bazı kriterlerle anlamak mümkündür.

Olayları akla vurma ve düşünme yeteneğinin olması, yetenekleri ile başa çıkabileceği işlerin farkında olması, dengeli duygusal tepkiler vermesi ve gerçekçi olması akıl sağlığı ölçütlerindendir.

Yine aynı şekilde yersiz kaygı ve korkulardan uzak olması, toplum ile uyum içinde yaşaması, sorunlarını çözebilmesi, mutlu olmaya çalışması ve mutluluğunu paylaşmaya çalışması da akıl sağlığının ölçütlerindendir.

Aşırı ve sürekli bir tarzda yukarıdaki ölçütlerden uzak olmak ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle uyumsuzluğun süreğenliği davranış bozukluğunun göstergesi olarak kabul edilebilir.

Hiçbir davranış tek başına ele alındığında anormal olarak nitelendirilemez.

akıl ve ruh sağlığı

Ruh Sağlığı

Sponsorlu Bağlantılar

Ruh sağlığı, “kişinin hem iç dünyasında hem de dış çevresiyle iletişiminde barışık ve huzur içinde yaşaması’ olarak tanımlanabilir. Ruh sağlığı iyi olan insan gerçekleri berrak bir şekilde algılar. İnsanlar ve olaylarla ilgilidir. Özgüveni olduğu gibi diğer insanlara da güven duyabilir. Kendini geliştirme yetisine ve müstakil bir kişiliğe sahiptir. Yaptığı işlerde verimlidir. Çevresindeki insanlarla samimi ve sevgi dolu bir diyalog içine girebilir, kendini kabul ettirebilir. Tüm bunların yanı sıra mantıklıdır. Hoşgörülü ve esnek davranma özelliğine sahiptir. Strese direnebilecek güçtedir. Çevresiyle ve kendisiyle barışıktır. Devamlı bir iç neşesine sahiptir. Eleştiriye, öğüde, nasihate açıktır. Hata yapma korkusundan uzaktır. Hatalarını telafi edebilme yeteneği vardır. Bunlar ruh sağlığı yerinde olan, dengeli insanlarda görülen özelliklerdir.

Ancak ruhen Sağlıklı bir kişiyi tanımlamak için belirlenen bu özellikler yine de kesinlik bildirmez. Yani bir kişinin yukarıda sayılan özelliklere sahip olması onun ruh sağlığının kesin olarak yerinde olduğunu göstermez. Ruh sağlığı dengeli olan insanda bunun dışında başka faktörler de aranmaktadır.

Ruhsal hastalık durumunu ise, insanın davranışlarında, duygu ve düşüncelerinde sıra dışı sapmaların, aykırılıkların bulunması olarak tanımlayabiliriz. Ruhsal hastalığı olan bir kişinin dış dünya ile uyumu bozulur ve insanlarla ilişkileri sarsılır. Çalışma hayatı da bu rahatsızlığın etkilerinden payını alır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir