AKUT’un Başlıca Faaliyetleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Akut kuruluşunun başlıca faaliyetleri nelerdir? Acil? [/box]

Cevap:

AKUT’un Faaliyet Alanları

Akut aşağıdaki alanlarda arama kurtarma faaliyetlerinde bulunur.

 • Dağ
 • Doğa
 • Deprem
 • Sel
 • Yapısal Enkaz
 • Çığ
 • Orman Yangını
 • Trafik Kazaları
 • Boğulma

Akut aynı zamanda bilinçlendirme açısından konferans ve seminerler de vermektedir. Bununla birlikte yine bilinçlendirme açısında eğitimler de verilmektedir.Bu eğitimler ise aşağıdaki gibidir;

 1.  Afetlere Giriş ve Afet Hazırlık Organizasyonu
 2.  Enkaza İlk Müdahale ve Tahkimat
 3.  Acil Durum Yöneticisi Eğitimi
 4.  Yangın Güvenliği Eğitimi

akut arama kurtarma derneği

Akut Hakkında Kısa Bilgi

Arama Kurtarma Derneği (Kısa adı: AKUT), mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerdekaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir. Türkiye’ninarama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütü olan dernek, 1996 yılında kurulmuştur ve gönüllülük ilkesi ile faaliyet göstermektedir.

Türkiye’de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmışbir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır. 1994 yılında yaşanan bir dağ kazasının ardından, Ali Nasuh Mahruki’nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcıların oluşturduğu bu topluluk, ilk kez 1995 yılı Aralık ayında Uludağ, Keşiştepe’de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır.

Dernek, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından “kamu yararına çalışan dernek” statüsü verilmiştir.Türkiye’nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması, 1999 Gölcük Depremi sonrasında olmuştur.

AKUT 1999 yılında; Birleşmiş Milletler’in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG’a üye olmuş, 2011 yılında INSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul’da yapılan sınavı geçerek “Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi” ünvanını almıştır.Ayrıca Uluslararası Kurtarma Köpekleri Organizasyonu (IRO) üyesidir. YurtdışındaYunanistan, Tayvan, Mozambik, Hindistan, İran, Pakistan, Haiti ve Japonya’daki afetlerde görev almıştır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(5) Yorum

  yağmur yıldız
  14 Nisan 2014 - 20:10

  çok güzel teşekkürler =D

  sude sine sütcü
  07 Nisan 2014 - 18:50

  çok kolay

  =)

  firdevs
  06 Nisan 2014 - 14:48

  tam istedim cevaplar

  ebraröykü
  16 Nisan 2013 - 21:35

  of yaaaaaaaaaaaaaaaa

  e bende bir okuyucuyum
  15 Nisan 2013 - 16:46

  Çok güzel bu siteden bütün isteklerime ulaşabiliyorum ve tamda insanların isteklerine göre hazırlanıyor !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir