Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Alveol Nedir?

Solunum sisteminde yer alan temel organlardan biride akciğerlerdir. Akciğerler yapı olarak küçük keseler şeklinde kısımlara ayrılır. Akciğerlerin temel görevi olan kanın temizlenmesi olayı bronş adı verilen kısımların uç bölümünde yer alan alveol adı verilen yapılar sayesinde gerçekleştirilir. Bu nedenle alveollerin ne tür bir yapıya sahip oldukları ve ne gibi bir görevleri olduğu konusunda daha iyi bilgi vermek için aşağıdaki yazıyı hazırladık. Faydalı olması dileği ile.

Alveoller, akciğerlerin içinde bulunur. Kılcal damarlardaki olan karbondioksiti alıp, kılcal damarlara içlerinde olan oksijeni verirler. Buna madde alışverişi denir. Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. Nefes aldığımızda hava; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler, bronşlar, bronşçuklar ve alveoller yolunu izler. Alveoller de havayı temizleyip, kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kangeri kılcal damarlar ile alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır, bronşlara verir, bronşlar soluk borusuna, soluk borusu burna verir. Burundan da dışarı atılır. Yani alveoller gaz alış-verişini yapar. Yeni alveollere genç alveoller denir.

Alveollerin Görevleri

Akciğerlerin içinde bulunan sayısız bronşçuğun ucundaki üzüm salkımına benzeyen hava odacıkları. Bu odacıklar Gaz alışverişinin; yani Oksijenin kana karışmasının ve karbon dioksitin dışarı atılmasının gerçekleştiği yerlerdir. Çok ince bir zarla astarlanmışlardır. sigara içildiğinde,ya da çok tozlu yerlerde uzun süre kalındığında bu zarlarda bozulma ve kalınlaşma ortaya çıkar ve oksijen alımında önemli aksamalar olur. Solunum nemli yüzeylerden yapıldığı için bu bölgeler her zaman mikropların saldırısına açıktır. Bu nedenle akciğerde sık sık rahatsızlanmalar, öksürmeler ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. nefes aldığımızda hava burun ; yutak ; gırtlak ; soluk borusu ; akciğerler ; bronşlar ; bronşçuklar ve Alveoller yolunu izler. Alveollerde Havayı temizleyip;kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kan geri kılcal damarlar ile Alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır,bronşlara verir,bronşlar soluk borusuna, soluk borusu buruna verir. Burundan da dışarı atılır.Yani Alveoller gaz alış – verişini yapar.

Alveoller tek katlı ince bir epitel tabakasından meydana gelirler. Akciğer atardamarları Alveoller etrafında kılcal damar ağları meydana getirir ve gaz alış verişi Alveollerde olur.