Alveol’un Görevleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Alveol Nedir?

Solunum sisteminde yer alan temel organlardan biride akciğerlerdir. Akciğerler yapı olarak küçük keseler şeklinde kısımlara ayrılır. Akciğerlerin temel görevi olan kanın temizlenmesi olayı bronş adı verilen kısımların uç bölümünde yer alan alveol adı verilen yapılar sayesinde gerçekleştirilir. Bu nedenle alveollerin ne tür bir yapıya sahip oldukları ve ne gibi bir görevleri olduğu konusunda daha iyi bilgi vermek için aşağıdaki yazıyı hazırladık. Faydalı olması dileği ile.

Alveoller, akciğerlerin içinde bulunur. Kılcal damarlardaki olan karbondioksiti alıp, kılcal damarlara içlerinde olan oksijeni verirler. Buna madde alışverişi denir. Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. Nefes aldığımızda hava; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğerler, bronşlar, bronşçuklar ve alveoller yolunu izler. Alveoller de havayı temizleyip, kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kangeri kılcal damarlar ile alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır, bronşlara verir, bronşlar soluk borusuna, soluk borusu burna verir. Burundan da dışarı atılır. Yani alveoller gaz alış-verişini yapar. Yeni alveollere genç alveoller denir.

Alveollerin Görevleri

Akciğerlerin içinde bulunan sayısız bronşçuğun ucundaki üzüm salkımına benzeyen hava odacıkları. Bu odacıklar Gaz alışverişinin; yani Oksijenin kana karışmasının ve karbon dioksitin dışarı atılmasının gerçekleştiği yerlerdir. Çok ince bir zarla astarlanmışlardır. sigara içildiğinde,ya da çok tozlu yerlerde uzun süre kalındığında bu zarlarda bozulma ve kalınlaşma ortaya çıkar ve oksijen alımında önemli aksamalar olur. Solunum nemli yüzeylerden yapıldığı için bu bölgeler her zaman mikropların saldırısına açıktır. Bu nedenle akciğerde sık sık rahatsızlanmalar, öksürmeler ortaya çıkar.

Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. nefes aldığımızda hava burun ; yutak ; gırtlak ; soluk borusu ; akciğerler ; bronşlar ; bronşçuklar ve Alveoller yolunu izler. Alveollerde Havayı temizleyip;kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kan geri kılcal damarlar ile Alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır,bronşlara verir,bronşlar soluk borusuna, soluk borusu buruna verir. Burundan da dışarı atılır.Yani Alveoller gaz alış – verişini yapar.

Alveoller tek katlı ince bir epitel tabakasından meydana gelirler. Akciğer atardamarları Alveoller etrafında kılcal damar ağları meydana getirir ve gaz alış verişi Alveollerde olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(8) Yorum

  Belemir
  17 Kasım 2015 - 17:12

  Çok güzel olmuş elinize sağlık tşkrlr

  Gamze
  17 Kasım 2015 - 08:31

  Igrenc ya nefret ederim

  Hamza
  05 Kasım 2015 - 20:11

  Çok güzel anlatılmış işime yaradı teşekkür ederim.

  ahmet
  24 Ekim 2015 - 20:27

  arastırma ödevim çok güzel oldu daha fazlşa resim

  merve
  19 Temmuz 2015 - 22:37

  Ben tıp okuyorum sınava çalışıyorum bunu okudum çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim

  destina
  20 Ekim 2014 - 17:52

  çok güzel bir sayfa elinize kolunuza sağlık

  osman furkan bektaş
  21 Nisan 2014 - 09:25

  bu gün sınavım vardı anlamadığım konulara bakıyodum bir sürü sayfa açtım ama sizin kadar iyi anlatan görmedim teşekkürler… 🙂

  Ress
  07 Nisan 2014 - 11:56

  Teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir