Anneler En Çok Neyi Sever? Neleri Sever?

Sponsorlu Bağlantılar

Annelerin En Çok Sevdiği Şey

Bir anne  en çok neyi sever sorusunun cevabı çok kolaydır aslında. Tabi bu kişisel düşüncem olduğu için daha farklı cevaplarda verebilirsiniz. Bir anne en çok evladına değer verir ve evladını sever. Aslında hayatın en önemli gerçeklerinden biridir bu. Anlaşılması için  illaki özel araştırmaların yapılması gerekmez.Bunun anlaşılması açısında aşağıdaki hikaye yeterince açıklama olacaktır.

anne, nine, nene, büyükanne

“Bir anne, evlâdını ne kadar sever? Ya da evlât ile annesi arasında nasıl bir bağ vardır?”

İşte size bu sorulara cevap teşkil edecek bir hikâye anlatacağım:

Hindistan’da, bir anne geride birçok çocuk bırakarak vefat ediyor. Çocukların babası, onların bakımı için bir müddet sonra evlenmeye mecbur kalıyor. Ancak şefkatli baba, çocuklarının “üvey anne” elinde mağdur olmasından da korkuyor. Kendisine sıkı sıkı tembihliyor, evlâtlarına zarar vermemesini… Fakat çok öfkelendiği zaman, eğer illâ onlara vuracaksa, eline tutuşturduğu şu kemik parçasıyla onlara vurmasını istiyor.

Üvey anne, ilk zamanlarda çocuklar arasında fark gözetmemeye çalışıyor. Ancak kendi çocukları dünyaya gelmeye başladığında, annesiz gariplerin her yaptığı hareket kendisini rahatsız etmeye başlıyor. Öfkelendikçe de kocasının verdiği kemikle habire onları dövüyor. Gel zaman git zaman, aradan yıllar geçiyor. Annesiz büyüyen o çocuklar, serpilip büyürken, üvey annenin kendi çocukları cılız ve pısırık hâlde kalıyorlar. Üvey anne, bu işin içinde bir iş olduğunu düşünerek durumu beyine açıkça soruyor. Babanın verdiği cevap şu:

“-Senin eline tutuşturduğum kemik, evlatlarımın annesinin kemiği… Sen onlara kızıp bağırdıkça, onlar üzülüyorlardı. Ancak kemikle vurmaya başlayınca, annelerinin bedenini hissediyor ve fark etmeden onunla tesellî oluyorlar. Dolayısıyla onlar, zor zamanlarında, annelerini hep yanında hissettiler. Bunun için bedenen zarar görseler de, ruhları serpilip büyüdü!..”

Evet, gerçekten ibretlik… Belki bu sadece bir hikâye… Ama bulunduğum ülkede, Azerbaycan’da, tam da bunu hatırlatan bir yaşanmış olayla karşılaştım.

Azerbaycan’ın Gabela Şehri’nin bir köyünde, bir anne genç yaşta amansız bir hastalığa yakalanmış. Karaciğeri tükenmiş ve kısa bir zamanda vefat etmiş. Bu ağır hastalığı zamanında, ona kız kardeşi hizmet etmiş, bakımını üstlenmiş. Anne, kardeşine, vefatından kısa bir süre önce şöyle bir vasiyette bulunmuş:

“-Bilirim, çocuklara bakmak zordur. Bir gün gelir, senin de sabrını tüketirler. Gün gelir, onu cezalandırmak istersen, ne olur, şu verdiğim başörtüyü eline dola da öyle vur yavruma!..”

Teyze, “Aman hiç öyle bir şey yapar mıyım? Biricik yeğenime kıyar mıyım?” dediyse de, anne:

“-Bu, benim vasiyetimdir. Senden başka bir şey istemiyorum!..” diye tembihledi.

Bu amansız hastalığa yakalanmış anneyi toprağa verdikten sonra yıllar geçti. Teyze, öksüz yeğenine sahip çıktı, ona geceli gündüzlü bakmaya devam etti. Fakat çocuk bakımı, çok büyük bir şefkat ve merhamet ile engin bri sabır gerektirir. Gün geldi, teyzenin sabrı taştı ve çocuğa bir fiske attı.

Çocuk, önce şaşırdı, sonra ağlamaya başladı ve ağzından tek cümle döküldü:

Sponsorlu Bağlantılar

“-Hani bana annemin örtüsü ile vuracaktın teyze?”

Teyzesi, yaptığına bin pişman, bir daha yeğenine dokunmamaya yemin etti. Belki, çocuğa, annesinin örtüsü ile sarılmış bir el dokunmuş olsaydı, o tokadın acısını bu kadar hissetmeyecekti! Belki de annesi, o örtüyle yavrusunun gözyaşlarını silmek istemişti. Kim bilir?

Ama ana vasiyeti, yavrusunu, öldükten sonra da şefkat kanadıyla sarmaya devam etmişti.

Hatice Şahin

alıntı

Bu hikaye uzun zaman önce yavrusuyla annesinin ayrı kalmak zorunda olduğu günleri hatırlattı bana. Annesinin örtüsüyle uyuyup inci gibi akıttığı gözyaşlarını..Mevla kimsenin evladını kimseye muhtaç bırakmasın inşallah..Anne yada evlat hiç kimseyi hastalıkla imtahana tabi tutmasın inşallah..Amin

Peki Anneyi Neler Mutlu Eder?

Her yıl anneler çocuklarından demet demet çiçek alır. Ancak hangi anne çocuğunun hediyesini sonra çöpe atmak ister ki? Ancak ona vereceğiniz çiçeğin sonu bu olacak.

O halde o ne almalısınız? İşte gerçek isteyebileceği hediyeler.

1- Çok sevdiği bir yiyeceği güzel bir paketle ona sunabilirsiniz.

2- Uzun zamandır sözüne ettiği bir ihtiyacını alıp ona hediye edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Kalbini fethedecek, klasik, şık bir mücevher alın. Bunu özel olarak hazırladığınız bir kartla verin.

4- En büyük hayalini öğrenin ve siz onun için gerçekleştirin.

5- Annelerin çiçeklerden daha çok yardıma ihtiyacı var. Onun ihtiyacını karşılayın. Bir günlüğüne onun rahat etmesini sağlayın. Ancak her yıl olduğu gibi Anneler Günü Brunch’ı yapmayın, yeni bir fikir bulun.

6- Ona herhangi bir hafta sonu için iyi bir otelde masajlı, saunalı, güzellik uygulamalı bir hizmet satın alın.

7- Bir günlüğüne ev temizleme hizmeti hediye edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  serkan
  25 Aralık 2015 - 22:14

  çok teşekür cok yararlı ama annelere çiçekle mutlu yapabilirsiniz

  meqo
  26 Haziran 2015 - 17:33

  anneler cok iyi yumsaq kalpli bir melekdirler.annelere hangi hediyyeyi aliyorsan al onlar icin azdir.

  aslı
  09 Mayıs 2015 - 12:13

  çok acıklı hikaye birde teşekkürler

  tripkolik
  10 Mayıs 2013 - 14:21

  ben duygusal rap söyleyen seda tripkolik gerçekten anneme ne alacağımı ben bile bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir