Annem benden nefret ediyor ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Merhaba. Ben yirmi yaşında genç bir kızım. Bir cok kez bu konu hakkında araştırma yaptım. Çoğu kez yaptığım araştırmalarda verilen yontemleri uygulamaya calistim. BazeN bu dusuncelerimi paylaşmaya calistim fakat olumlu bir sonuç elde edemedim.babam vefat etti. ailede ki büyükler vefat etti sadece anne tarafimla görüşüyoruz bunları yazarken anneminde haklı yanları var bana davranislarinda biliyorum ama artık bunaldim ve yoruldum. Annem aile ve arkadaşlarımin yaninda örnek anne gibi davranır ama öyle degil. Bana biraz iyi davrandiysa bir şeye izin verdiyse illaki acısını çıkartır benden. Ben merkezcil yaklaşıyor bana yani hep kendi kararlari hep kendi istekleri olsun istiyor çevre ne der vs gibi şeylere başvuruyor okul hayatımda da özel yaşantımda da etkisi büyük ölçüde vardı.belki saçma gelecek ama müge anli ‘ nin programını izleye izleye tavırları ve karakteri tamamen degisti. arkadaş ortamim yok artık. Çünkü okul zamaninda da okul bittikten sonra da dışarı çıkmak yoktu. Bi yere gitmek istesek bende geleyim derdi.annem 1957 dogumlu yani yaşıda büyük ve emekli hemşire kendi isteğiyle ben dogduktan sonra emekli olmuş. Kucukken 12 yasinda mardinde hemşirelik okuluna gitmiş çoğu kız akrabamizla. Yani kendi bana yaşattığı hayatın tam tersini yaşamış.universite kazandim niğde de fakat kendi de gelmek ve benimle okula gelme fikirlerini sundu. Bende gitmekten vazgeçtim ve nereyi kazanirsam kazanayım yollamayacagi icin açık öğretimden okuyorum. Her şeyi evliliğe bağlıyor yani evlendikten sonra eşinle gezersin vs gibi. Halbuki boyle evlilik isteğinde bulundugumda ters tepki veriyor. İstemiyor icguveysi alacagim vs diyor özetle ömür boyu onunla yaşayacağım ama nasıl yaşayacağım bilmiyorum. Kendi kardeşleri bile cok sevmiyor. Karakterlerimiz cok farklı ve sırf beni sevsin diye çocukluğumdan beri nasıl biri olarak istediyse o kişi oldum. Ama halen sorun yaşıyoruz.benim tam zittim akrabalarimiz var onları seviyor okusun çalışsın falan destekçi ama bana gelince sıkıntı oluyor.bi kaçtım önce başımda demlik kirmis, sinirlendiginde bıçak demir dahil fırlatmış, dayak atmaya meyilli ve bu taşıma rağmen aynı lisanı bana uygulayan bir kadin. Ben ne yapmalıyım ?

Cevap:

anne ve çocuk

Merhaba,

Anlaşılan o ki anneniz sizi kaybetmekten çok korkuyor. Babanızdan sonra sahip olduğu tek kişi sizsiniz. Ve sizi de kaybetmekten çok korktuğu için kendince sizi gözünün önünden ayırmak istemiyor ve her türlü tehlikeden korumaya çalışıyor.

Hem annelik psikolojisi hemde koruma içgüdüsü ile sizi bunaltıyor. Sizden başka kimsesi olmadığını düşündüğü için de evlendikten sonra yanında kalmanızı istiyor. Evlenice kocanla gezersin gibi söylemleri de evlendikten sonra size kocanızın koruyucu olacağını düşündüğü içindir.

Aslında anneniz başkalarına karşı açık fikirli ve okumalarını destekleyici görünüp size karşı tam zıttını yapıyor olmasının da tek nedeni, gözünüzün önünden ayrılacağınız vakit başınıza bir iş geleceğinden korkmasıdır. Tabi bunda televizyonda izlediği programlarda neden olmaktadır.

Peki nasıl bir çözüm olabilir?

Anlaşılan o ki anneniz sizin söylediklerinizi dikkate alıp da değişecek birisi değil. Bu yüzden elinizden geliyor ise anneniz ile birlikte psikoloğa gitmeyi deneyin. Büyük ihtimalle anneniz bunu kabul etmez ancak hiç olmazsa kendiniz bir psikoloğa gidin ve profesyonel yardım almaya çalışın.

Bunun dışında aile büyüklerinden daha doğrusu annenizin saygı duyduğu dinleyeceği birisinde yardım isteyin ve annenizle konuşmasını isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir