Antalya Körfezi Nerededir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Antalya körfezi nerededir? [/box]

Cevap:

Antalya Körfezi Hakkında Bilgiler

Antalya Körfezi isminden de anlaşılacağı üzere Antalya ilinde bulunur.

Antalya Körfezi Türkiye’nin güneyinde Akdeniz kıyısındaki bir körfezdir. Körfeze adını veren Antalya şehri en önemli merkezdir.

Antalya Körfezi Güney Anadolu’nun, Akdeniz kıyılarında meydana getirdiği geniş bir deniz girintisi. Doğuda Anamur Burnundan başlar, batıda Kırlangıç Burnu’na kadar uzanır, Teke yöresinin dik falezlerine dayanır. İki uç arasındaki genişlik, yaklaşık 216 km. dir. Körfezin karaya en fazla sokulduğu kuzeybatı ucunda Antalya kenti ve limanı yer alır. Kumsalları, denize dökülen çağlayanları, uzunluğu bakımından, dünyanın en güzel körfezlerinden biridir.

antalya körfezi

Körfeze dökülen en önemli akarsular; Köprüçay Nehri, Manavgat Nehri, Aksu Çayı, Alara Çayı, Kargı Çayı, Dim Çayı, Karpuz Çayı, Acısu (Serik), Sarısu (Manavgat), Kömürcüler ve Ilıca (Manavgat) dereleri oluşturur.

Körfezde tuzluluk oranı yüksektir. Ortalama % 39-40 arasında değişen tuzluluk oranı, akarsu ağızlarında ve denizde kaynayan tatlısu kaynaklarının çevresinde düşer.

Deniz suyu sıcaklığı kışın 15-17 derece, yazın 22-27 derece arasındadır. Antalya Körfezi, gerideki yüksek topoğrafyanın sonucu olarak oldukça derindir. Derinlik birden artar ve bir deniz mili içinde 1.000-1.500 m. yi bulur. Körfezin en derin yeri batıda, Beşadaların 30 km. doğusundadır(2.500m.)

Körfezde Antalya ve Alanya Limanları gemilerin uğraması için uygun limanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir