Araba nedir? Arabalar neden kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Arabalar neden kullanılır?

Cevap:

Araba nedir?

Araba kelimesinin anlamı yani birebir kelime anlamı Türk Dil Kurumu sözlüğünde şöyledir;

Tekerlekli, motorlu veya motorsuz her türlü kara taşıtı

Daha detaylı tanım yapmak gerekirse; motorlu veya motorsuz hareket edebilen, yolcu ve yük taşımak için kullanılan tekerlekli taşıtlara araba denir.

Motorsuz arabalar hayvanlar ve insanlar tarafından yürütülür. Örneğin at arabası, fayton, el arabası vb. Motorlu arabalar ise motor gücü ile yürütülür. Örneğin otomobil, kamyon vb.

rp_arabanın-gelişimi.png

Arabalar neden kullanılır?

Arabaların kullanım amaçları en temelde insan ve yük taşımaktır.

Arabalar yolcu taşımacılığında hem kısa hemde uzun mesafelerde kullanılır. Arabalar insanların bir yerden bir yere daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde gitmesini sağlar. Şehir içinde toplu taşıma araçları, şehirler arasında otobüs, hızlı tren gibi araçların yanı sıra şahsi otomobillerde bir yerden bir yere gitmek için kullanılan arabalardandır.

Arabalar aynı zamanda yük taşımak için kullanılır. Bir yükü kısa yada uzun mesafelerde arabalarla çok hızlı bir şekilde taşımak mümkündür. İster şehirler içi olsun ister şehirler arası olsun arabalar ile yük taşınır. Eşya, yiyecek, hammade vb. bir çok yük kamyonet, kamyon yada tır gibi arabalarla dünyanın dört bir yanına taşınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir