Astronot ve Pilot Nedir? Farklılıkları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Astronot ve Pilot

Astronot vepilot farklı anlamlarda olsalar,farklı özellikler gerektirselerde benzer tarafları vardır ancak astronot yani uzay insanı daha üst seviyeli özellikler gerektirir. Nedeni pilot sadece atmosfer içinde yolculuk yapabilen araçları kullanması astronotun ise atmosfer dışına çıkarak uzayda seyahat edebilme imkanı olan araçları kullanmasıdır.

Pilot Nedir? Kimdir

Pilot, amatör veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idare eden kişidir. Uçmak için genelde uçak ve helikopter kullanılır. Şoförlerine de pilot denir; örneğin yarış arabası pilotu. Türkiye’de yaygın bir hata olarak motor sporları sürücülerine pilot adı verilmektedir. Türkçe dışındaki dillerde bunlar şoför ya da sürücü olarak adlandırılırlar. Bir çok kez eğitimden geçerek zorlu mülakatlardan sonra bu göreve kabul edilirler. Sivil, askeri, ve genel havacılık sektörlerinde çalışırlar.

uçak, hava, uçmak

Uçak pilotları aldıkları eğitime göre Hususi Pilot Lisansı (PPL), Ticari Pilot Lisansı (CPL) veya Havayolu Pilotu Lisansı (ATPL) sahibi olabilirler. ATPL lisansı en kapsamlısı olup diğer lisansları da kapsar. Havayolu pilotluğu standart kural ve eğitimlere tabidir. Bir pilot kolaylıkla kendi ülkesinde aldığı eğitim ve lisansı ile birçok ülkede çalışabilir.

Kısaca pilot, yolcu veya yük taşıyan hava taşıtını (helikopter ve uçağı) kullanan kişidir.

Pilot’un Görevleri

 • Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar,
 • Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler,
 • Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler, kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir,
 • Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır olup olmadığını inceler,
 • Uçağın yüklenmesini kontrol eder,
 • Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar,
 • Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular,
 • İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Uçak pilotu ise uçaklar (jet, yolcu vb.), – Helikopter pilotu ise helikopterler, -Uçak veya helikopterin içindeki donanımlar (uçuş cihazları, lövye, telsiz, iniş takımları vb.), – Teknik yayınlar, hava durumu ve havaalanına ilişkin raporlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Pilot olmak isteyenlerin; – Normalin üstünde genel akademik yeteneğe sahip, – Mekaniğe karşı ilgi duyan ve bu alanda başarılı, – Uyarıcıları çabuk algılayıp hemen tepki verebilen, -El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, – Bedence çok sağlam ve dayanıklı, – Soğukkanlı ve dikkatli, – Sabırlı, sorumluluk sahibi ve kurallara aynen uyan, – Yükseklik korkusu olmayan kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Pilotlar uçuş öncesinde bilgi almak amacıyla uçuş ofislerinde, uçuş sırasında ise uçak idare kabininde görev yaparlar. Özellikle uçuşta gürültülü bir ortam söz konusudur. Pilot çalışırken uçuş mühendisleriyle, teknisyenlerle, hosteslerle, hava trafik kontrolörleri ve meteoroloji görevlileri ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Anadolu Üniversitesi Pilotaj Eğitimi programını bitirenler Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda veya özel havacılık şirketlerinde görev alabilirler. Pilotlar, yük ve yolcu taşıyan uçaklar yanında ilaçlama veya keşif gibi amaçlarla kullanılan uçakları ve helikopterleri de idare ederler. -Özel havacılık şirketlerinde ve yabancı hava yolu şirketlerinde görev alabilirler. -Türk Kuşu pilotları ise pilot öğretmenliği yapar ve zirai ilaçlama işinde çalışırlar.

Astronot Nedir?

Bir uzay aracının pilotu ya da teknik ve bilimsel donanımının sorumlusu olarak uzay yolculuğuna çıkan kişilere astronot denir. “Yıldız gezgini” anlamındaki bu sözcüğün Rusça’daki karşılığı ise “evren gezgini” anlamındaki kozmonoftur.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzay insanı, uzay görevlerine katılmak üzere eğitilen kişidir. İnsanlı uzay uçuşlarının seyrekliği nedeniyle eğitim gören uzay insanlarının bir kısmı yedek kadroda kalarak uzay görevi alamamıştır. Buna karşılık, uzay turistleri, gerekli eğitimi aldıkları için uzay insanı olarak adlandırılabilir.

Astronot, uzay, gezegen, bilim

Astronotun Özellikleri ve Görevleri

Astronotlar bir hayli uzun süren tecrübe ve testler sonucu seçilmektedirler. Çeşitli tıbbi testlerden geçen tecrübeli pilotlar, havasız ve ağırlıksız ortamlara uyum gösterebilmekten, sessizlik odalarına, psikolojik testlerden özel uçuş denemelerine kadar sayısız imtihana tabi tutulmakta ve başarılı olanlar astronot olmaya hak kazanmaktadır. Apollo projesi gibi çok önemli uzay uçuşlarında görev alacak astronotlar ise daha önce dünya çevresine kadar uzanan uzay uçuş tecrübesinden de geçirilmektedir. Mesela Apollo 11’in astronotları Armstrong, Aldrin ve Collins, Ay yolculuğuna çıkmadan yıllarca önce Gemini roketleriyle uzaya fırlatılmışlardı.

Son yıllarda bilim adamları, öğretmenler ve hatta sade vatandaşlar arasından da astronot yetiştirilmektedir.

Astronotların her şeyden önce, beden ve özellikle ruhi bakımdan da son derece sağlıklı olmaları gerekir. Çünkü zaman zaman kendi ağırlığının 15 katına eşit basınçlara dayanabilecek, dünyadan binlerce kilometre uzaktayken içinde bulundukları araçta meydana gelebilecek tehlikeli bir arıza karşısında bile paniğe kapılmayıp, soğukkanlılığını korumasını bilecektir.

Uzaya giden bir astronot için giydiği özel elbise, onu uzaya taşıyan roket kadar büyük bir önem taşır. Çünkü bu özel elbise olmadan astronotların ne uzayda ne de ay üzerinde veya herhangi bir gezegende yürümeleri ve bir araçtan ötekine geçebilmeleri mümkün değildir. Çünkü uzayda atmosfer olmadığından, başka türlü nefes alamazlar ve basınçsızlıktan kanlarının dışarı fırlamasını engelleyemezler. Ayrıca bu elbiseler onları şiddetli sıcak ve soğuklardan muhafaza ettiği gibi, tehlikeli radyasyonlardan ve minik göktaşlarından da korur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu çok özel uzay elbisesi iç içe tam 15 kattan meydana gelmiştir. Bu katlar içinde yer alan bazı cihazları sayacak olursak yeterli bir fikir vermiş oluruz:Oksijen tüpü, soğuk su dolu tüp ve su pompası, telsiz, sağlık araçları kontrol cihazı, uzay iç çamaşırı, çevresinde dolaşan incecik soğuksu boruları ve basınç ayar tertibatı.

İnsanoğlu Mars gibi uzak gezegenlere ulaştığında, uzay elbiseleri daha da gelişecek, yeni şartlara göre daha da mükemmelleşecektir. Milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu gezegene yapılacak yolculuk aylarca sürebilecek ve bu yolculuğa çıkan astronotların ilk olarak çok sıkı psikolojik testlerden geçmesi gerekecektir.

Bir uzay bilimcinin deyimiyle, Mars yolcusuyla ölüm arasında uzay aracının duvar kalınlığı kadar mesafe vardır. En yakınındaki tam teşekküllü hastane, milyonlarca kilometre uzaklıktadır. Uzay gemisinin pencerelerinden dışarıya baktığında dünya simsiyah uzayda bir nokta gibi görünmektedir.

Fakat her şeye rağmen güneş sistemini keşfe çıkan astronotların karşılaştığı zorluklar, Arabistan sıcaklarına alışmış ilk Müslümanların Anadolu ve Kafkasları fethederken karşılaştıklarından fazla olmayacaktır.

Astronot ve Pilot’un Farklılıkları

 1. Astronot uzay yolculuğuna çıkar, pilot ise dünya üzerinde hava yolculuğuna çıkar.
 2. Astronot bilimsel araştırmalar yapar ancak pilot sadece yolcu taşır.
 3. Astronotların kullandığı araç uzay aracıdır, pilotların kullandığı araç ise uçaktır.Uçaklar uzaya çıkamaz.
 4. Astrontların giydiği elbiseler özel yapılmıştır ama pilotlar için böyle bir şey söz konusu değildir.
 5. Astronotlar uzayda havasız ortamda uçuş yapar ve çalışırlar ancak pilotlar hava ortamında çalışır.
 6. Astronotlar hava ihtiyacını tüplerden karşılarken, pilotlar için böyle bir durum söz konusu deği

Astronot ve Pilot’un Benzerlikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(11) Yorum

  misafirr
  21 Mayıs 2014 - 15:18

  saolllllllll cok guzelll

  misafir
  01 Nisan 2014 - 16:25

  çok güzel

  haydar
  07 Nisan 2013 - 11:55

  güzel

  rüveyda
  03 Mayıs 2012 - 17:13

  çok güzel süperrrrrrr çok anlamlı

  jale
  19 Nisan 2012 - 20:28

  çok güzel bir site tsklr

  zeynep
  15 Nisan 2012 - 20:44

  çok güzel ben 5.öğrencisiyim türkçe dersim için önemli benzerlikleri neler? iyi akşamlar

  serap
  15 Nisan 2012 - 18:56

  TEŞEKKÜR EDERİM YAAAAAAAAAAAA. İŞE YARADI.

  mihriban
  11 Nisan 2012 - 20:36

  beğenmedim

  ece
  11 Nisan 2012 - 20:04

  ÇOK GÜZEL TAM ARADIĞIM ŞEYİ BULDUM SANA AŞIK OLDUM SİTE CANIM SİTEM BENİM YAAAAAAAAAAAAA

  kartal hasret
  09 Nisan 2012 - 17:24

  çok beğendim 🙂

  kartal hasret
  09 Nisan 2012 - 17:24

  çok güzel 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir