Atatürk neden takvimi değiştirdi?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Atatürk neden takvimde yenilik yapma ihtiyacı hissetmiştir? Sizden cevap bekliyorum hadi.

Cevap:

Osmanlı Devleti zamanında kullanılan Hicri Takvim ve daha sonra kullanılan Rumi Takvim, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra yerini Miladi Takvim’e bırakmıştır. Atatürk’ün devrimlerinden birisi olan takvimde yapılan yenilik sayesinde  1 Ocak 1926’dan itibaren miladi takvim kullanılmaya başlanmıştır.

Peki Atatürk neden takvimde yenilik yapma gereği duymuştur?

Takvim ve diğer ölçü birimlerinde yapılan yeniliklerin en temel amacı, Avrupa ve Dünya ülkeleri ile aynı seviyeye ulaşmak ve bu ülkelerde gelişmeleri yakalayıp modernleşme yolunda büyük adımlar atılması yönünde yapılmıştır. Özellikle devlet işlerinde yaşanan karışıklıklar ortadan kalkmış oldu. Aynı şekilde uluslararası ticaret ve görüşmelerde takvim farklılığı karışıklığa neden oluyordu. Bu nedenden dolayı da takvimde değişiklik yapılmıştır.

takvim

Ülkemizin gelişip modern bir ülke olmasında büyük faydaları bulunmuştur.Uluslar arası ticarette ve başka işlerde zaman, ölçü ve diğer alanlarda karışıklılar bu değişiklikler ile ortadan kalkmış oldu. Bugün kullanılan ölçü birimleri o günlerde değiştirilmeseydi ne kadar büyük karışıklıkları ve zorlukları da beraberinde getireceğini görebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir