Sizin sorunuz: 
Atatürk’ün askerlik hayatını kronolojik sıraya göre aldığı görevleri belirterek yazın?
Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk’ün askerli hayatını ve askerlik hayatı boyunca aldığı görevleri aşağıda bulacaksınız. Ayrıca aşağıdaki resimde Atatürk’ün hayatını gösteren zaman çizelgesini göreceksiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Atatürk’ün Askeri Hayatı Kronolojisi

  • 1893 yılında Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girdi. Burada öğretmeni tarafından Kemal ismi verildi.
  • 1895 yılında Manastır Askeri İdadisi’ne başladı.
  • 18 Mart 1899 tarihinde İstanbul’da Harp Okulu piyade sınıfına kayıt oldu.
  • 1902 yılında Harp Akademisi’ne girdi.
  • 11 Ocak 1905 tarihinde Harp Akademisi’ni Kurmay yüzbaşı olarak bitirdi. Ve Şam’da bulunan 5. Ordu’da göreve başladı.
  • Ekim 1906 tarihinde gizlice Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni arkadaşlarıyla beraber Şam’da kurdu.
  • 20 Haziran 1907 tarihinde Rütbesi kolağalığa yükseltildi.
  • Eylül 1907 tarihinde 3. Ordu’ya atanarak Selanik’e gitti.
  • 13 Nisan 1909 tarihinde 31 Mart Ayaklanması’nı bastırmak üzere Hareket Ordusu’nda kurmay oldu.
  • 1910 tarihinde Mahmud Şevket Paşa’nın kurmay başkanı olarak Arnavutluk isyanının bastırılmasında görev aldı.
  • 13 Eylül 1911 tarihinde İstanbul’da genelkurmayda göreve atandı.
  • 27 Kasım 1911 tarihinde Binbaşılığa yükseltildi.
  • 18 Aralık 1911 tarihinde Trablusgarp’da Şark Gönüllüleri komutanlığına atandı.
  • 9 Ocak 1912 tarihinde Trablusgarp’da Tobruk Savaşı’nı yönetti.
  • 27 Ekim 1913 tarihinde Sofya’ya askeri ateşe atandı.
  • 1 Mart 1914 tarihinde Yarbaylığa yükseltildi.
  • Şubat 1915 tarihinde Tekirdağ’da 19. Tümen’i kurdu.
  • 25 Nisan 1915 tarihinde ANZAK askerlerini Arıburnu’da durdurdu.
  • 1 Haziran 1915 tarihinde Albaylığa yükseltildi.
  • 10 Ağustos 1915 tarihinde Anafartalar Grubu komutanı olarak İngiliz ve ANZAK birliklerini durdurdu.
  • 14 Ocak 1916 tarihinde Edirne’de 16. Kolordu komutanı oldu.
  • 1 Nisan 1916 tarihinde Mirlivalığa(tuğgeneralliğe) yükseltildi.
  • 5 Temmuz 1917 tarihinde 7. Ordu Komutanlığı’na atandı.
  • Ekim 1917 tarihinde 7. Ordu Komutanlığı’ndan ayrılarak İstanbul’a döndü.
  • 31 Ekim 1918 tarihinde Yıldırım Orduları Grubu komutanı oldu.
  • 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a vardı.
  • 21/22 Haziran 1919 tarihinde Amasya Tamimi’ni açıkladı.
  • 8 Temmuz 1919 tarihinde 3. Ordu Müfettişliği’nden ve askerlikten çekildi.
  • 23 Temmuz 1919 tarihinde Erzurum Kongresi’ne başkan seçildi.
  • 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi’ne başkanlık etti.
  • 27 Aralık 1919 tarihinde Heyet-i Temsiliye ile birlikte Ankara’ya geldi.
  • 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı.
  • 5 Ağustos 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce başkomutan yapıldı.
  • 23 Ağustos 1921 tarihinde Sakarya Savaşı’nı yönetti.
  • 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce mareşallik rütbesi ve gazi sanı verildi.
  • 26 Ağustos 1922 tarihinde Kocatepe’den Büyük Taarruz’u yönetti.
  • 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı kazandı.
  • 8 Eylül 1922 tarihinde İzmir’i düşmandan kurtardı.
  • 11 Ağustos 1923 tarihinde İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçildi.
  • 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.
  • 1 Kasım 1927 tarihinde İkinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi.
  • 4 Mayıs 1931 tarihinde Üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi.