Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin yardımlaşmasında ve dayanışması ile kazanılan savaş nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin yardımlaşmasında ve dayanışması ile kazanılan savaş nedir?

Cevap: 

Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin yardımlaşmasında ve dayanışması ile kazanılan savaş Kurtuluş Savaşı’dır. Bu savaş Kurtuluş Savaşı, İstiklâl Harbi ya da Millî Mücadele olarak da bilinmektedir.

İtilaf Devletleri tarafından I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu işgal edilmeye başlanması ve topraklarının paylaştırılması sonucu milli birlik ve beraberlik içerisinde düşmana karşı çok cepheli siyasi ve askeri bir mücadele başlatıldı. 1919-1922 yılları arasında süren bu Kurtuluş Savaşı 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması ile resmen sona erdi.

kurtuluş savaşı

Kurtuluş Savaşı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve yaşlısı, kadını, çocuğu, genci demeden yediden yetmişe herkesin katkısı ile kazanılan bir savaştır.

Düşman güçlerinin modern silahlarına karşı büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örnekleri sergilenerek, eşsiz kahramanlıkların gösterildiği Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin kazanmış olduğu en şanlı zaferlerden birisidir. Böylece düşman Türk topraklarından çıkarılmış ve ülkenin bölünmez bütünlüğü korunmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir