Avukatlık Nasıl Bir Meslektir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Avukatlık

Bir ülkede toplumu oluşturan bireyler arasında sosyal hayatı düzenleyen kurallar vardır. Sosyal hayatı düzenleme amacında olan bu kurallar bütünü yasaları ve kanunları meydana getirir. Avukatların temel görevleri bireyler arasında oluşacak sıkıntılarda bu kanunları gözeterek daha iyi bir toplum oluşması yönünde kararlar verirler. Ayrıca danışmanlık ve savunma gibi görevleri de vardır.

Avukat, hukuk öğrenimi görmüş ve yargılamanın her aşamasında, vekilliğini üstlendikleri kişileri; vekalet verenin ifadeleri doğrultusunda savunmayı meslek edinmiş kimselere denir. Avukat aynı zamanda yasalarla ilgili konularda kişilere yol gösterir. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir.

avukat, baro

Avukatlık Mesleği Nasıldır?

Avukatları hepimiz biliriz. Ailenizden,sınıf arkadaşlarınız yada arkadaş larınızdan bazılarının ailesinden birileri avukattır. Bir avukat nedir yada ne yapar henüz bilmiyorsak küçük bir ipucu olarak kanunlar üzerinde .Bir hukukçu insanlara hukuk hakkında ne yapması yada ne yapmaması gerektiği hakkında tavsiyelerde bulunur. Bir çok kanun vardır. Bir ülkede insanların yaşaması için kanunlar gereklidir. Birlikte yaşarken küçük çatışmalar ve sorunlar kaçınılmazdır. Kanunlar bulunduğumuz yeri daha yaşanılır bir çevre yapar. Bununla birlikte kanunların birçoğunun anlaşılması zordur. Hukukçular okula giderek bu kanunları nasıl anlayacaklarını öğrenirler ve sonra insanlara bunları özel yaşamlarında ve iş yaşamlarında kanunları ihlal etmeden nasıl kullanacakları konusunda tavsiyede bulunurlar.

Bir kişi hükümetle yaptığı bazı şeyler yüzünden karşı karşıya geldiğinde bir hukukçu ona tavsiyelerde bulunma gereğini duyar. Örneğin biri ev aldığında bir başkasının o ev hakkında hak iddia etmemesi için kendi adına onaylatması gerekir. Bir çok insan bunu nasıl yapacağını bilemez ve onlara yardım etmesi için hukukçuları kiralar. Diğer bir çok alanda insanlarla kanun arasında hukukçular iyi bir yol gösterici olur. Bir avukar aynı zamanda bir savunmacıdır. Avukat diğer bir kişinin yanında yer alarak kanıtlar sunan kişidir. Örnek olarak bir bayan, diğer bir kişinin dikkatsizliği sonucu düşer ve incinirse, bunun karşılığında tazminat alabilmek için bir hukukçu yada avukata ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bayanın suçladığı kişi de bir avukat tutarak sadece kaybettiklerinin karşılığını almasını ve daha fazla bir istememesini sağlayabilir. Hukukçular aynı zamanda suç işlemiş insanları da temsil ederek adil yargılanmalarını sağlarlar. Çeşitli anlaşmazlıklarda iş adamlarını da temsil ederler.

Avukatlar daha bir çok şey yapar fakat danışmanlık ve savunma esas işleridir.

Avukat olmak için sadece hukuk mezunu olmak ve avukatlık stajınızı yapmış olmak yeterlidir. Peki iyi bir avukat olmak için? İlk olarak şunu belirtmeliyim ki yapmak istediğiniz meslek insanlarla ilgili olduğundan dolayı bir defa kesinlikle iletişiminiz iyi olmalı. Yani savunacağınız kişinin derdini tam olarak algılamalısınız, tabi ki herkes sizin müvekkiliniz olmak için başvuracağınızdan dolayı da günü gelecek bir hırsızın daha az ceza almasını istemek için bile mahkemede olacaksınız.

İkincisi olarak davaların uzun bir süreci olduğundan ve sürekli müvekkilinizin derdiyle uğraşacağınızdan katiyen sabırlı olmalısınız. Karşınızdakini sabırla dinlemekten tutun da dava dosyası bazen sayfalarca tutacak onu okurken hiç sıkılmadan okumanız gerekebilecek.

Analiz yeteneğinizin de iyi olması lazım. Olaylara farklı bakış açılar getirmeniz gerekebilir. Aslında olay şöyle olmuş ama bu açıdan bakarsak da böyledir diyebilmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir