Ay Dünya Etrafındaki Dönüşünü Kaç Saatte Tamamlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:
Ay dünyanın etrafındaki dönüşünü kaç saatte tamamlar? 
Cevap:

Ay, Dünya yörüngesinde döndüğü hızla kendi çevresinde de döner ve Dünya’dan her zaman Ay’ın aynı yüzü görünür. Ay’ın kendi ekseni ve Dünya etrafında dönüş süresi eşittir. Ay, Dünya’nın yörüngesinde bir turunu 27,7 günde tamamlar. Dünya, Ay ve Güneş geometrisinde görülen periyodik değişimler sonucunda her 29,5 günde tekrar eden Ay’ın evreleri oluşur.Yani ayın dünyanın etrafındaki dönüş süresi 27.7 gündür. Bu da 664,8 saate denk gelir. Bu sebeple Dünya’dan Ay’ın hep aynı yüzü görülür.

* Ay kendi ve Dünya etrafında batıdan doğuya doğru döner.
* Ay kendi etrafında yavaş, Dünya etrafında hızlı döner.

Ayrıca bakınız: Dünya Kendi Etrafında Dönüşünü Kaç Saatte Tamamlar?

dünya, gezegen, yerkabuğu

Ay, sabit yıldızlara göre Dünya yörüngesinde her 27,3 günde bir tam tur atar. Ancak Dünya’da kendi yörüngesinde Güneş’in çevresinde döndüğü için AY’ın evrelerinin dönüşümü için biraz daha uzun bir zaman, 29,5 gün gerekir. Diğer gezegenlerin uydularının aksine Ay Dünya’nın ekvator düzlemi üzerinde değil, tutulum düzlemi yakınlarında yörüngededir. Gezegeninin boyutlarına göre Güneş Sistemi içinde en büyük doğal uydudur. (Charon cüce gezegen Plüton’dan daha büyüktür.)

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  mert
  16 Mayıs 2017 - 11:55

  dünya sabit dursaydı yani sadece güneş etrafında dönüyor olsaydı 27.5 günde tamamlanıyor olacaktı. ama dünya kendi etrafında da döndügünden dolayı bilimsel hesaplamalarla 2 güne daha ihtiyaç duyuluyor. umarım yardımcı olunmuştur kafasınad soru işareti kalanlar için

  murat
  05 Ocak 2015 - 20:42

  2 farklı sürede tamamlar 29.5 gün 27.5 gün bu fark ayın evreleri gerçekleşmesi için 2 güne daha ihtiyacı var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir