Bağımlılık Yapan Maddelerin Başaltım Sistemine Etkileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

Bağımlılığa neden olan maddelerin boşaltım sistemi üzerindeki etkileri nelerdir?

Cevap:

Sigaranın Etkileri

İdrar kesesi kanseri: Tütün kullananların bu tip kansere daha çok yakalandığı anlaşılmıştır. Sigara kesil­dikten ancak 10 yıl sonra normal riskli gruba girerler.

Böbrek kanseri: Sigara, böbrek kanserine %4o gibi ciddi bir oranda etkiliyor! Uzmanlar her türlü tütün ürünlerinin dışında yine sigaranın da içerisinde bulunan  ve çalıştıkları ortamda asbestoz, kadmiyum, benzen, kurşun ve trikloroetilen gibi tehlikeli çözücülere maruz kalan kişilerde de böbrek kanseri gelişimi riskinin çok yüksek olduğu belirtildi.

Alkolün Etkileri

İçkinin böbreklere zararları: Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar zamanla iş göremez hale getirir. İdrar bolluğu veren bira böbrekleri temizlemezbilâkis yorar.İçkiböbrek iltihaplarına idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gelmesine yol açar.

Uyuşturucunun  Etkileri

Uyuşturucunun Karaciğer ve Böbreklere Zararları: Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme (siroz)…Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar ,ağır böbrek hastalıkları gibi sonuçlar doğurur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir