Balon nasıl uçar? Balon nasıl havada durur?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Neden bir balon bırakıldığında havaya uçar?
Cevap:

Balonun uçma sistemi nasıl işler?

Havada uçan balonlar vardır ancak her balon havada uçmaz. Bir balonun havada uçabilmesi havadan daha hafif olması gerekiyor. Bu durum aynen suda yüzen cisimler prensibi ile aynıdır. Batmazlık prensibinden yoğunluğu sıvıdan daha hafif olan cisimler suya batmaz ve su yüzeyinde yüzer yada askıda kalır. Balonun havada uçması da tamamen bu mantık ile alakalıdır.

Bir balon içerisinde bulunan havanın ağırlığı balonun hacmini kaplayan havanın ağırlığına eşit oluncaya kadar yükselir. Diğer bir tabirle balon içerisindeki havanın yoğunluğu dışarıdaki havanın yoğunluğundan az olunca uçar. Balon uçup yükseldikçe yani yükseklik arttıkça dışardaki havanın yoğunluğu yavaş yavaş azalır. Havanın yoğunluğu ile balon içindeki havanın yoğunluğu eşit seviyeye geldiği zaman balon daha fazla yükselmez ve bu seviyede kalır. Eğer balonun alçalması isteniyorsa balon içindeki havanın azaltılması gerekir.

Peki hangi balonlar uçar?

Bir balonun uçabilmesi için havadaki gazdan daha hafif bir hava ile doldurulması gerekir. Yani helyum, hidrojen gazlarıyla yada ısıtılmış hava ile doldurulması gerekir. Hava ise azot ve oksijen karışımı bir gazdır. Helyum ve hidrojen gibi gazların ağırlığı ve yoğunluğu havanın ağırlığından daha az olduğu için, balon bu gazlarla doldurulunca havada uçar.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir