Basket Potası Ölçüleri Nelerdir? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Basketbol Potası Ölçüleri

Bilindiği gibi basketbol günümüzde en popüler spor dalları arasında ilk sıralarda yer alır. Basketbol da amaç rakip takımın savunmasını yaptığı potada en yüksek sayıyı elde edecek şekilde basket topunu geçirebilmektir. Basketlerin atıldığı yer yani pota bir nevi futboldaki kale kavramına benzer. Bu nedenle pota ve ölçüleri hakkında bilgilendirme amaçlı bazı bilgiler vereceğiz. Anlatım resimli olduğu için daha kolay anlaşılacaktır.

Pota yerden 3.05 metre yüksekliktedir. Ululararası müsabakaların oynandığı sahanın boyu 28 metre; kapalı spor salonunun tavan yüksekliği de en az 7 metredir.

Basketbol sahasının boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm,ağırlığı 600-650 gram kadardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  Lisa
  27 Aralık 2015 - 17:19

  Oh, thanks. Mission complate.

  ismail
  03 Aralık 2014 - 18:58

  çok saolun

  rüya
  03 Aralık 2014 - 18:57

  sağolun varolun 😛 hahaha şaka yardımcı olamadınız bu ne resimler ingilizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir