Bilgisayarda oyun oynama süresi ne kadar olmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz: 
Kaç saat bilgisayar oynanmalıdır?
Cevap:

Günde kaç saat bilgisayar oynanmalı?

Günde kaç saat bilgisayar başında oturmak gerekir yada günde kaç saat bilgisayar oynamak gerekir gibi sorular, hem ebeveynlerin aklına gelir hemde çocukların aklına gelebilir. Ancak bu sorulara verecek net bir cevap olması yaş grubuna göre değişir. Çünkü 5 yaşındaki bir çocuk ile 12 yaşındaki bir çocuğun bilgisayar başında oyun oynaması süreleri aynı olamaz.

Çocukların bilgisayar başında geçirmeleri gereken süreler uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu yüzden burada verdiğimiz bilgiler uzman doktor ve psikologların verdiği bilgilerdir.

Uzmanlar özellikle 2-3 yaşına kadar çocukların bilgisayar ve televizyon gibi cihazlarla tanıştırılmamasını öneriyor. 2-3 yaşında önce bilgisayar ve televizyona alışan çocuklar sosyal gelişimini tamamlayamıyor ve asosyal bireyler haline gelebiliyor.

Peki günlük bilgisayar başında geçirilmesi gereken süre ne kadar olmalıdır?

  • 4-6 yaşındaki çocuklar: Günde en fazla 20-30 dakika ebeveynlerinin gözetiminde
  • 7-10 yaşındaki çocuklar : 45 dakika oyun oynaması önerilebilir.
  • 10 yaşında büyük çocuklar: 1-2 saat oyun oynanması önerilir.
  • Yetişkin insanlar: 4-6 saat oyun oynaması önerilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklara bilgisayarı yasaklamak yada tam tersi serbest bırakmak olumsuz etkiler yarayabilir. Bu gibi durumlar çocuğa kazanç sağlamak yerine zarar verebilir. Bilgisayarı çocuklar için yasaklamak yerine kontrol altına almak gerekir. Çocuk için konulan sınırlar da aşırı esnetilmemeli ve aşırı katılaştırılmamalıdır.

Bilgisayarı çocuklara yasaklama onun arkadaş çevresindeki konumunu sarsabilir, özgüvenini yitirmesine neden olabilir, kendini eksik hissedebilir ve farklı yollara başvurmasına neden olabilir. Bu yüzden çocuğa konulan sınırlar çocuk ile açıkça konuşarak kararlaştırılmalıdır. Onların da fikirlerine saygı gösterip küçümsemeden bir karar alınmalıdır.

Çocukların hangi oyunları oynadıkları bilinmeli ve girdikleri sitelerden haberdar olunmalıdır. Mümkünse filtreleme sistemleri kullanılmalıdır. Çocukların internet kullanımına her an müdahil olabileceğiniz bir şekilde sınırları belirlemekte fayda vardır.

Çocuklara görevlerini yerine getirmesi halinde günlük internet kullanımı yada bilgisayarda oyun oynama gibi ödüller verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir