Bir Kaplumbağa Kaç Yıl Yaşar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Bir kaplumbağa kaç yıl yaşar? [/box]

Cevap:

Kaplumbağaların Ömrü

Kaplumbağaların ömürleri diğer hayvanlara nazaran daha uzundur. Bir insandan bile daha uzun yaşarlar. İnsanların ortalama ömrü 70-80 yıl iken kaplumbağaların ömrü 100-150 yıl arasındadır. Evet yanlış duymadınız, çok uzun ömrülü olan kaplumbağalar 100-150 yıl arasında yaşarlar ve açlığı oldukça dayanıklıdırlar.

Kaplumbağa

Kaplumbağa Hakkında Kısa Bilgi

Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır.

Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik’in ilk dönemi olan Trias Çağı’nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Hâlbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır.

Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer.

Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250’ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir