Buz Pateni Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Buz Pateninin Yapılışı

Buz pateni buzlu zeminler üzerinde daha kolay hareket edebilmek amaçlı olarak geliştirilen  daha sonraları bir spor haline gelen bir uygulamadır. Yazımızda bu konu ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz.

Öncelikle,buz pateni yapabilmek için bir çift patene ve üzerinde kayılabilecek bir paten pistine ihtiyacımız var(buz pateni pistlerinin hemen hepsi bu paten ayakkabılarını kullanıcılarına sağlamakta) daha sonra gerekenler ise biraz cesaret ve denge kabiliyeti, gerisi işin tekniğine kalıyor o zaman onuda bilenlerden dinleyelim.

Buz pateni yapmanın tekniklerini aşağıdaki video da görebilirsiniz;

Buz Pateni Tarihçesi

İlk patenciler, 2.000 yıl önce özel bir biçim verip düz bir tabanın üzerine yerleştirdikleri sığır kemiklerini ince deri bağlarla ayaklarına bağlayan İskandinavyalılardı. Bu ilkel paten­ler, onların donmuş akarsular ve göller üze­rinde kayarak hızla hareket etmelerini sağlar­dı. Sonraları kayma yüzeyi kemik yerine metal çubuktan yapılan patenler kullanılmaya başladı.

Başlangıçta patenlerin altındaki bu metal çubuklar enli olduğu için yüksek hızla gitmeye olanak vermiyordu. Kayma yüzeyi bıçak gibi ince olan patenlerin yapılmasıyla 17. ve 18. yüzyıllarda paten sporu çok yaygın­laştı. Ayakkabılara iplerle bağlanan ve gerçekte hiç güvenli olmayan patenler uzun süre kullanıldı. Günümüzde kullanılan, pateni ayakkabıya vidayla bağlama yöntemi ancak 1870’ten sonra yaygınlaştı. Yapay olarak don­durulmuş buzla kaplı ilk paten pisti de hemen hemen aynı zamanda yapıldı.

Buz Pateninin Yapılışı Hakkında Bilgiler

Müzik insan yada çalgı seslerinin, belli bir biçimsel güzellik yada duygusal ifade yaratacak biçimde düzenlenerek biraraya getirilmesini içeren sanat dalı. Bu düzenleme kültürlere göre belirlenmiş ayrı melodi ve ritm (Batı müziğinde armoni) standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Sözcük kökeni Yunan mitolojisindeki esin perilerine verilen Musa adına dayanır.

Tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir spor ve gösteri şekli.

Buz pateni sporu bünyesinde birleştirir. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir. Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler.

Artistik Buz Pateni yapan sporcuların giydikleri patenler, Buz Hokeyi ve Sürat Pateni sporcularının giydikleri patenlerden farklıdır. Figür patencilerinin patenlerinin altındaki çeliklerin ucunda, frenlemeyi ya da sıçramayı sağlayan altı adet tırtıl vardır.

Artistik Buz Pateni’nin öğrenilmesi, disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. Hemen hemen her gün antrenman yapılmasına ve iyi bir patenci olmak isteyen sporcu adaylarının bıkmadan, yılmadan çalışmasına ihtiyaç vardır. Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre olduğu kadar artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koregrafa ihtiyaçları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir