Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Çalışan demir pas tutmaz atasözü eskiden bu yana nasıl meydana gelmiştir? [/box]

Cevap:

İlk önce atasözünün anlamını vererek başlayayım;

Tembel tembel oturan kimse hantallaşır, iş yapma yeteneğini yitirir, çalışan kimse gittikçe açılır, daha yararlı işler yapar.

Atasözünün anlamından yola çıkarak bu atasözünün eskiden bu yana nasıl meydana geldiğini ve nasıl atasözü haline geldiğini anlayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Her insan hayatta kalmak için çalışmalıdır. Çalışmak hem insana hayatını ve geçimini kazandırır hemde  yeni şeyler üretme ve daha iyisini yapma azmi kazandırır.Yıllar boyu edinilen tecrübede çalışan insanların sürekli zihinsel ve bedensel anlamda sürekli zinde oldukları görülmüştür. Beden ve zihin sürekli çalıştığı için kendisini yeniliyor ve geliştiriyor.

atasözü

Çalışmayan insanların ise zamanla zihinsel anlamda ve bedensel anlamda sağlığını yitirdiği ve gelişemediği görülmüştür.Zamanla hantallaşıp çalışamaz duruma geldikleri görülmüştür. Bu durumda tıpkı demirin durumuna benzetilmiştir.

Bir demir nasıl belli bir süre bekleyince pas tutuyorsa çalışmayan insanda bu demir gibi çürümeye mahkumdur. Çalışan bir demir nasıl paslanmadan kalabiliyorsa çalışan insanda işleyen demire benzetilmiştir.