Çekül’ün Açılımı Nedir? ÇEKÜL Görevleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Çekül açılımı ve görevleri? [/box]

Cevap:

ÇEKÜL Nedir? Açılımı

Çekül vakfının açılımı Ç0evre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı olarak geçmektedir.Bir tür sivil toplum kuruluşu olan ÇEKÜL İstanbul merkezli olarak faaliyet göstermektedir.

1975 yılı, dünyanın pek çok yerinde koruma ve yaşatma bilincinin ilk defa kuramsal düzeyde ortaya atıldığı, “ortak miras” kavramının ilk kez dillendirildiği, Türkiye’de de Metin Sözen ve arkadaşlarının Safranbolu’da bu kavramı gündeme getirdiği bir milat olmuştu. 1975’lerde Safranbolu’da başlatılan koruma-yaşatma çalışmaları, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle hedeflerinden birine ulaşmıştı.

çekül

Öğrencilik yıllarından bu yana Anadolu’nun doğal ve kültürel zenginliğin ardına düşen Metin Sözen, yarım yüzyıl boyunca, sürdüreceği koruma serüveninin ilk somut sonuçlarını Batı Karadeniz’in Safranbolu kasabasında almıştı. Bu süreç, Prof. Dr. Metin Sözen ve çalışma arkadaşlarının 1990 yılında ÇEKÜL Vakfı’nı kurmalarının yolunu açtı. ÇEKÜL Vakfı çatısı altında devam eden koruma-yaşatma hareketi, Bursa’ya, Kütahya’ya, Milas’a, Muğla’ya, Amasya’ya, Kastamonu’ya ve daha pek çok farklı ölçekte kente yayılmaya başladı.

ÇEKÜL’ün Görevleri

 • Doğayı korur
 • Çevreyi korur
 • Doğal ve kültürel mirasları korur
 • Kültürel dokunun korunarak geleceğe aktarılmasnı sağlar
 • Ağaçlandırma çalışmaları yapar
 • Koruma amaçlı kent planları hazırlar, kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmaları yapar, geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapar, tarihi yapıların, çarşıların onarılmasını, kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağlar.
 • Doğal ve kültürel çevre hakkında projeler hazırlar
 • Çevre öğelerini tüketmeden ortak yaşamak için bilinçlendirme yapar
 • Çevre ve kültür öğelerini yaşatır
 • Tarihi dokunun korunmasını sağlar

ÇEKÜL’ün Amacı

ÇEKÜL, Türkiye’nin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.

Doğal kaynakları, kültürel mirası ve insanı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent-havza-bölge-ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

Bu anlamda; “Doğa varlığını yitirirse, insanı kimlikli kılan kültürel birikim yok edilirse, boyutlandırmaya çalıştığımız “baş döndürücü teknolojik gelişmeler” oturacak sağlıklı zemin bulamaz. Bu nedenle, yaşamı anlamlı kılan temel öğeleri tüketmeden, onlarla birlikte yaşayacağımız günler” amaçlanmaktadır.

ÇEKÜL vakfı’nın “koruma-değerlendirme-yaşatma” amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji “kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği” ne öncelik verilmesidir. Toplumun kendini diri tutan tüm kesimlerinin ortak amaca yönelmesi, böylece sağlanır. ÇEKÜL’ün amacı çevreyi ve doğal mirasları koruma altına almaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(4) Yorum

  ibrahim
  09 Nisan 2014 - 21:01

  müthiş

  fgdggggggggggggggggggf

  ceren
  03 Nisan 2014 - 21:44

  çok kötü asdf haklısın

  ceren
  03 Nisan 2014 - 21:43

  uf hiç bişi bulamadım nasıl ödev yapıcam buraya girenler bu size lütfen banan yardımcı kaynak önerin şimdiden teşekkürler

  asdf
  12 Nisan 2013 - 14:42

  çirkin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir