Ciltlerimiz Neden Kurur?

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Soru: ciltlerimiz neden kurur?

Cevap:

Cilt kuruluğu tek bir nedenden kaynaklanmamaktadır.Ancak özellikle sonbahar ve kış aylarında cilt kuruluğuna daha fazla rastlanmaktadır.Sonbahar ve kış aylarında cilt kuruluğu olmasının en büyük nedeni havaların soğuması ve mevsimsel değişikliktir.

Bunun yanı sıra cilt kuruluğuna neden olan faktörler arasında yaşamsal faktörler, çevresel faktörler, genetik faktörler ve beslenmeye yönelik faktörler yer almaktadır.Şimdi sizlere bu nedenlerin neler olduğunu teker teker açıklayacağız;

Cilt Kuruluğunun Yaşamsal Faktörleri

Stres
Günlük yaşantınızda bir çok nedenden dolayı yaşadığınız stres cildiniz için tehlikeli durumlar oluşturabilir.

Yorgunluk
Tüm gün boyunca yapmak zorunda olduğunuz işler, çalışma ortamınız, hergün uğraştığınız rutin işler sizi ve cildinizi yorar.

Uykusuzluk 
Uyku sürecinde birçok önemli protein molekülünün yapımı gerçekleşir. Yeterli ve kaliteli bir uyku düzeni sağlanamadığı takdirde cildimizde yeni hücre yapımı ve onarımı aksayabilir.

Sık banyo yapmak 
Çok sık banyo yapmak ve alkali sabunlar cildin üzerindeki doğal yağ (lipid) mantosunu yok edebilir. Çok sıcak suyla yıkanmak ve havluyla çok fazla/aşırı kurulanmakta cildinizin nemini alan nedenlerdir. Banyo yapmak cilde geçici olarak nem verir, ama cildin koruyucu yağlı tabakasını alarak uzun vadede daha çok nem kaybına yol açar ve cildinizin ciddi bir şekilde kurumasına neden olabilir.

Yaşlanma
Yaş ilerledikçe cildimiz de yaşlanır ve kendi nemini koruyamaz hale gelir. Yaşlılıkta veya cildimiz yaşlandığında cilt kuruluğu ortaya çıkar.

Ayrıca bakınız: Sonbaharda Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirme Nasıl Olur?

Cilt Kuruluğunun Çevresel Faktörleri

Deodorant, şampuan ve sık kullanılan diğer ürünler
Hemen hemen her gün kullandığınız deodorant, şampuan ve sabun tarzı ürünler cildimizdeki koruyucu yağ tabakasını yok eder ve dış etkenlerden kaynaklanan tehlikelere karşı cildinizin koruyucu mekanizmasını zayıflatır.

Güneş ışığının olumsuz etkileri
Işık ve sıcaklık kaynaklarına, dolayısıyla UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt olarak maruz kalmak cilt kuruluğuna neden olabilir. Özellikle güneş ışınlarının uzun süreli ve etkili bir şekilde kendini gösterdiği bölgelerde yaşıyorsanız, cildiniz tehlikede olabilir.

Bilinçsizce kullanılan kozmetik ürünleri
Kozmetikler kolay kolay alerji yapmaz. Ama, normalde zararsız olduğu halde, sizin cildinizin hassasiyet gösterdiği bir madde (renklendirici, koku verici, koruyucu katkı maddeleri) içeriyor olabilirler. Dermatolojik olarak test edilmiş de olsa, hiçbir kozmetik malzeme bu riski tamamen önleyemez. Ürünlerin üzerindeki “hipoalerjenik” ibaresi, alerji riskinin en aza indirildiğini gösterir.

Soğuk ve sıcak
Çok sıcak kadar çok soğuk da cildinizde kurutucu etki yapar. Ayrıca ani ısı değişikliklerinden de kaçınmak gerekir. Soğuk etkisiyle cilt yüzeyindeki nem kolaylıkla yok olur. Eğer aşırı rüzgarda ilave olursa kuruluk tablosu çok daha rahatsız edici hale gelebilir. Ayrıca klimalı ortamlar havadaki nemin azalmasına dolayısıyla cildinizin nem durumunun azalmasına ve cilt kuruluğuna neden olabilirler. Bu nedenle klimalı ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Giysiler
Yünlü giysiler, cildi tahriş edebilirler ve kaşınmalara neden olabilirler; fazla kaşımak ise cildin kurumasını hızlandırır ve sonunda cilt kuruluğu gelişebilir.

İlaçlar
Kullandığınız bazı ilaçlar cildin nem kaybının artmasına ve ciltte kurumaya neden olabilirler. Örneğin akne tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar (isotretinoin vb), kozmetik amaçlı kullanılan cildinizde soyulma oluşturan maddeler ya da merhem, krem losyon gibi ilaç veya kozmetik maddelerin içerisinde bulunan bazı koruyucu maddeler ile parfümler cildinizi hassaslaştırabilir ve cildinizi kurutabilir.

Cilt Kuruluğunun Genetik Nedenleri

Aileden gelen 
Cilt kuruluğu bazen de ailesel nedenlere bağlı olabilir. Ailesinde saman nezlesi ve astım gibi şikayeti olan çocuklarda yatkınlık vardır. Egzema veya cilt rahatsızlıklarına yatkınlık gibi nedenler tetikleyici sebeplerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarımıza geçebilenler 
Herhangi bir nedenle cilt kuruluğu hastalığına yakalanmış bireylerin doğacak çocukları da bu riski taşıyacaklardır. Cilt kuruluğu hastalığı zamanla etkisini genlerde de gösterebilir ve gelecek nesle de geçebilir.

Cilt Kuruluğunun Beslenmeye Yönelik Nedenleri

Düzenli beslenmemek
Cildinizin ihtiyacı olan ve onu nemlendiren besinlerin yeteri miktarda tüketilmemesi cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yeterli su almamak
Vücudunuzun yaşam kaynağı olan su yeteri miktarda tüketilmediği takdirde bundan ilk etkilenen cildiniz olacaktır. Cildinizin pürüzsüzlüğünü, esnekliğini koruyabilmesi için cildinizin nem oranı en az %10 olmak zorundadır.

Alkol ve sigara kullanımı
Alkol ve sigara kullanımı cilt kuruluğunun en önemli sebeplerindendir. Sigara kullanımı cildi besleyen kılcal damarları daraltarak yeterince oksijen ve besleyicilerin taşınmasını engeller, kuruluğa ve cildin doğal görünümünü bozarak kırışıklıkların oluşmasına yol acar.

Kaynak: http://kurucilt.com

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir