Coumadin Kullananlar Oruç Tutabilir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

[box type=”success” ] Coumadin kullananlar oruç tutabilir mi? [/box]

Cevap:

Coumadin kullanımı ve oruç tutmak ile ilgili başka bir yerde sorulan ve doktor tarafından cevaplanan soruyu aşağıda sizinle paylaşıyoruz. Siz yine de bu konu hakkında bir doktora danışınız.

Coumadin İlacı ve Oruç Tutma

Soru: 3 yıl önce aort kapakçığım değişti, doktorlar, “oruç tutarsan, su almadığından pıhtılaşma artar” dediler ve tutmamam tavsiyeedildi.

CEVAP: Aort kapağının değişmesi sebebiyle her 3 haftada bir İNR ve protrombin zamanı adlı tahlillerin kontrolü altında Coumadin denen ilacı kullandığınızda, ayrıca iftar sonrası ve sahurda da bol su içtikten sonra pıhtılaşma yönünde bir sıkıntı olmaz. Endişe etme! Günümüzde 24 saat etkili ilaçlar olduğundan, hastalarımız eskisi gibi oruç tutamama gibi sıkıntılara maruz kalmazlar. 15 günde bir yukarıda söylediğim tahlillerin yapılsın. Kullandığın ilacın günlük dozu Ramazan boyu ona göre ayarlanır. Hiç bir sıkıntın olmaz. Maddi ve manevi olarak rahat edersin. Yalnız, aman iftar ve sahurda yemeklerde aşırıya kaçma, bol bol su iç!

ramazan

Coumadin Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Coumadin ağızdan günde tek doz olarak alınır.
  2. İlacı her gün aynı saatte almak önemlidir.
  3. Akşam saatlerinde alınması daha uygundur.
  4. Aç ya da tok olarak alınabilir.
  5. Bir bardak su ile alınmalıdır.
  6. Genellikle her gün 5 mg (1 tablet) olarak başlanır. Nasıl başlanacağına ve hangi dozda devam edileceğine de doktorunuz karar verecektir.
  7. İlaca başlamadan önce normal INR değerleri belirlenir. Bazı durumlarda istenen INR değerine ulaşıncaya kadar damardan bir ilaç da verilmesi gerekebilir.
  8. Eğer bir dozu almayı unutursanız veya yanlışlıkla hatalı bir dozda ilaç kullanırsanız bunu kitapçığa not ediniz. Ertesi gün ilacınızı normal dozunda kullanmaya devam ediniz ve asla iki doz birden almayınız. Eğer yanlış aldığınız doz normal dozunuzdan çok fazla miktarda ise doktorunuzla görüşünüz.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir