Cumhuriyet Öncesi Nasıldı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Cumhuriyet öncesi nasıldı?

Cevap:

Cumhuriyet

Cumhuriyet ilan edildikten sonra bir çok yenilik yapılmıştır.Cumhuriyetin gereği olan yönetim şekli değişmiştir.Cumhuriyet ile birlikte devleti Padişah’ın değil, hükümet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçilmesi gerçekleşmiştir. Egemenlik hakkı Padişah’a veya belli bir kişi veya aileye ait değil millete ait olmuştur.

Cumhuriyet Öncesi Hayat

Şimdi gelin maddeler halinde Cumhuriyetten önce hayat nasıl ve neler değişti bakalım;

 1. Cumhuriyetten önce Padişahlık sistemi vardı.Hükümeti Padişah yönetirdi ve onun soyundan gelenler devlet başkanı olurdu.Cumhuriyet ile birlikte bu son bulmuştur ve devlet başkanını halk seçmeye başlamıştır.
 2. Cumhuriyetten önce seçme ve seçilme hakkı yoktu ancak Cumhuriyet ile birlikte seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.Kadınlara da seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.
 3. Cumhuriyetten önce modern okullar yerine mahalle mektepleri vardı ancak Cumhuriyetten sonra modern okullar ve eğitim sistemi getirildi.Aynı zamanda Cumhuriyetten önce Arap harfleri ve Osmanlıca kullanılırken Cumhuriyetten sonra letin harfleri ve Türkçe dili kullanılmaya başlamıştı.
 4. Kadınlar çarşaf giyerken erkekler de fes, sarık ve şalvar giyiyordu ancak Cumhuriyet ile birlikte kılık kıyafet devrimi yapıldı ve bunlar kaldırıldı.
 5. Cumhuriyetten önce eski ölçüler kullanılıyordu.Cumhuriyetten sonra uluslar arası ölçü sistemine geçildi.
 6. Cumhuriyetten önce kullanılan Rumi takvim Cumhuriyet ile birlikte yerini Miladi takvime bıraktı.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(0) Yorum

  hale
  22 Ekim 2015 - 14:31

  çok güzel çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir