Damla Balığı Nedir? Yaşamı ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Damla Balığı

Yeryüzünde yaşayan ama insanlar tarafından yeni yeni türde canlılar bulunmakta. Belki ilk başta mümkün değil diyenler olacak ama    derin okyanus sularında yaşayan canlılar olduğunu düşününce buna hak verecekler. Burada belkide adını ilk kez duyacağını (ne yalan söyleyeyim bende ilk kez duydum ) bir balık türü hakkında bilgiler vereceğiz.

balık, deniz, hayvan, damla balığı

25 santimetreye kadar uzayabilen üzgün görünüşlü bu yaratıklar denizlerin 900 metre derinliğinde yaşıyor.

Damla balıkları, zamanlarının büyük bir bölümünü aheste aheste yüzerek ve önlerinden yiyecek bir şey geçmesini bekleyerek geçiriyorlar.

Bu balıklar deniz yüzeyinin çok derinlerinde yaşadıklarından insanlar bu yaratıkları pek sık göremiyor.

Ancak Avustralya ve Tazmanya’da yengeç ve ıstakoz yakalamak için yapılan derin su balıkçılığı nedeniyle ağlara yakalanan bu asık suratlı hayvanların sayısında artış meydana geldi.

Doğal hayatı koruma kurumları bu hayvanların neslinin tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Bakıldıgı zaman aslında bir insan yüzünü andıran bir balık damla balıgı..Eti yenmeyen, 25 santimetreye kadar uzayabilen üzgün görünüşlü bu yaratıklar denizlerin 900 metre derinliğinde yaşıyor. Bu yüzden insanlar bu yaratıkları pek sık göremiyor.

Damla Balığı, balık, deniz hayvan

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak adlandırılan damla balığının nesli tükenmek üzre..Avustralya açıklarında 800 metre derinlikte yaşayan damla balığının (blobfish) neslinin, trol balıkçılığı yüzünden yakında tükeneceği açıklandı.

York Üniversitesi’nden bilim adamı Callum Roberts, ilginç görüntüsüyle dikkat çeken ve 30 santime kadar genişleyebilen bu balıkların sualtındaki tuzaklara karşı çok savunmasız olduklarını söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir