Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Doğumdan sonra adetim olmaya olmaya hamile olabilir miyim? Emziriyorum da?

Cevap:

Dogumdan Sonra Adet Görmeden Hamile Kalınır Mı?

Doğum sonrasında üreme organlarının eski fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte yeni anneyeniden hamile kalabilir.
Bebeklerini ek gıda vermeden yalnız anne sütüyle besleyen ve aynı zamanda hiç adet görmeyen annelerin 6 ay süreyle gebe olma şansı azdır.Ancak emzirmek kadının hamile kalmayacağı anlamına gelmez.

Emzirme döneminde fizyolojik olarak doğurganlık bir süre gecikmektedir. Aileler bu sürenin nezaman sonlandığını bilmediklerinden, emziren anneler çoğunlukla doğurganlıklarının başladığını beklemedikleri bir gebelikle karşılaşınca anlamaktadırlar.

İlk 2 aydan sonra adet görmek ya da bebeği başka besinlerle doyurmak yeniden gebe kalınabileceğinin habercisidir.
Yeni bir gebelik istemeyen çiftler doğum sonrasında en kısa zamanda korunmaya başlamalıdırlar.

hamile gebe

Doğum sonrasında hemen çocuk istense bile bir süre ara vermek gerekir ve ailenin gebelik olmaması için etkili şekilde korunması gerekir. İki doğum arasında iki yıldan az bir süre olursahem iki çocuğun hem de annenin sağlığı olumsuz etkilenecek, yaşam kalitesi düşecektir.

  • İki yıldan daha sık aralarla doğan çocuklarda ölüm olasılığı ve sağlık sorunları, daha uzun aralarla doğan çocuklardan daha fazladır.
  • Sık doğum, bir önceki çocuğun sağlığını da etkiler. Anne yenidoğan kardeşle daha çok ilgileneceği için bir önceki çocuğun beslenmesi, sağlıklı büyüme ve gelişmenin desteklenmesi, çevredeki zararlardan korunması yeterince sağlanamaz.
  • Bir doğumdan sonra en az 2 yıl geçmeden tekrar gebe kalınması anneden yorgunluk ve sağlık sorunlarına neden olur, doğacak bebeğin gelişmesi de olumsuz etkilenebilir.

Gebelikten korunma yöntemleri sayesinde istenmeyen gebelikten korunmanın yanı sıra, cinsel hayat daha zevkli hale gelir, istenmeyen gebelik korkusu sorunu ortadan kalkar.

Gebelikten korunmak için, adet kanamaları başlamamış ve / veya anne emziriyor olsa bile, doğumdan sonra hemen ya da kesinlikle 6. haftanın bitiminde etkili bir yöntem kullanmaya başlanmalıdır.

Planlanmamış Bir Gebelikle Karşılaşmamak İçin

Doğum sonrasında ilk cinsel ilişkiden önce her kadın bir aile planlaması yöntemi kullanmaya başlamalıdır. Doğum sonrasında bütün korunma yöntemleri kullanılabilir. Herkes için uygun olan tek bir yöntem yoktur ve çiftler kendi durumları hakkında düşünerek ve bir uzmana danışarak seçim yapmalıdırlar.

Dr. Ayşegül AKGÜN
Halk sağlığı uzmanı

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    yagmur
    08 Ağustos 2015 - 07:48

    Mrblar benim 21 aylik bebegim var ve emziriyorum dogumdan sonra adet gormeye basladim gecen 2 ay once adetlerim 28inde geldi yani mayis haziran ayinda fakat temmuz ayinda adet gormedim esimle iliskiye girdigimizde disari veriyor spermini cok endiseliyim 25 temmuz gbi kahve lekeler oldu ondan snra bise yok ve bugun hafif lekeler olmaya basladi hamilemiyim sizcee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir