Dünya neyin etkisiyle döner?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Dünya neyin etkisiyle döner?

Cevap: 

Kuzey kutbundan bakıldığında dünya saat yönünün tersi yönde dönmektedir. Ekvator üzerindeki dönüş hızı ise saat 1600 km’yi bulmaktadır. Bu dönüş hızına rağmen bizim bir şey hissetmememizin sebebi ise atmosferin de dünya ile birlikte dönmesidir. Eğer böyle olmasaydı bu hız ile dönen dünya üzerindeki herşeyi savururdu.

Dünya dev bir gaz bulutu ve toz bulutunun sıkışması ile meydana gelmiştir. Birbirini çeken parçacıklar sıkışıp yoğunlaştıkça, bu yapı giderek artan hızlarla dönmeye başlamış ve sonunda gezegenimiz haline gelmiştir.

rp_dünya.jpg

Yaklaşık 4 milyar yıl önce dünyanın bir günü 14 saat sürüyordu. Yer kabuğunun iç katmanlarındaki sürtünme ve gelgit katmanları dünyanın dönüşünü frenleri ve dünya giderek yavaşladı. Dünya yaklaşık 400 yıl önce de kendi çevresindeki dönüşünü 22 saatte tamamlamaya başladı. Bugün ise bu süre 24 saat.

Isaac Newton’un ‘Hareketlerin Kanunları’ isimli kitabında belirttiği gibi, eğer bir şey hareket ediyorsa ve ona hiçbir dış kuvvet etki etmiyorsa hareketine sonsuza kadar devam eder. Dünyanın ilk dönüş hareketini nasıl kazandığı tam olarak bilinmiyorsa da onu etkileyecek önemli ölçüde bir dış kuvvet olmadığından dönüşüne epey bir süre devam edeceği kesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir