Dünyadaki plato isimleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Dünyadaki plato isimleri?

Cevap:

Dünyadaki bütün platoları burada sizin için yazamayaız ancak dünyanın en önemli platolarını kısaca burada size vereceğiz ve diğer platolar için de daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere kaynak göstereceğiz.

Dünyanın en önemli platolarından birisi Tibet Platosu, diğeri ise Kolorado Platosu’dur. Tibet platosu dünyanın en büyük ve en yüksek platosu olarak dikkat çekmektedir.

tibet

Tibet Platosu

Tibet Platosu ya da Çang-Tang, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Tibet Özerk Bölgesi ve Qinghai Eyaleti’nin büyük bir bölümünü kapsayan, Orta Asya’da yer alan yüksek platoya verilen isimdir. 1.000 km’ye 2.500 km’lik bir yer kaplayan bu platonun ortalam yükseltisi 4.500 m civarındadır. 2,5 milyon kilometre karelik bu plato Dünya’nın en yüksek ve büyük platosudur ve “Dünya’nın Çatısı” diye anılır.

Kolorado Platosu

Kolorado Platosu “Ingilizce : Colorado Plateau) ABD’nin güney-doğusunda coğrafik ve jeolojik niteliklere göre belirlenmiş çok büyük bir bölgedir. Tüm yüzölçümü 337.000 km² olup Utah, Arizona, New Mexico ve Kolorado eyaletlerine yayılmıştır.

Kolorado Platosu ABD’de en çok sayıda federal devlet koruması altında bulunan bölgedir. Bu plataoda 9 tane “Ulusal Park”, 17 tane “Ulusal Anit” ve bircok “Vahşi Doğa Bölgesi” statülü korumalı araziler bulunmaktadir.

Dünyanın diğer önemli platoları için aşağıdaki kıtalara göre platolar başlıklarını inceleyiniz.

Kıtalara Göre Platolar

  •  Afrika’daki yaylalar‎
  •  Amerika’daki yaylalar‎
  •  Antarktika’daki yaylalar‎
  •  Asya’daki yaylalar
  •  Avrupa’daki yaylalar‎
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir