Dünyaya en yakın gök cismi ve en uzak gök cismi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:
Ay dünyamıza en yakın gök cismi mi?
Cevap:

Dünyaya en yakın gök cismi

Evet dünyamıza en yakın gök cismi Ay’dır. Ay aynı zamanda Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ayın yörüngedeki konumu sürekli değiştiği için dünyaya olan mesafesi de değişmektedir. Ayın dünyaya olan en yakında mesafesi 363.104 km’dir. Ayın dünyaya olan en uzak mesafesi ise 405.696 km’dir. Dünya merkezinden Ay merkezine olan ortalama uzaklık ise 384.403 km’dir.

Dünya ile ay arasındaki mesafe yaklaşık bir ışık hızı mesafedir. Işık hızı ise 299.792.458 m/s’dir. Yani dünyadan aya ışık 1 saniyede ulaşmaktadır.

Dünyaya en uzak gök cismi

Dünyaya en yakın gök cismi ve en uzak gök cismini ifade ederken gözle görülen cisimleri kastedilmektedir. Peki dünyamıza gözle görülen en uzak mesafedeki gök cismi nedir?

Cevap Andromeda galaksisidir. Andromeda galaksisi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Andromeda Galaksisinin diğer isimleri Messier 31, M31 ve NGC 224 şeklindedir. Andromeda kelimesinin Türkçe anlamı ise “zincire vurulmuş kız” şeklindedir. Andromeda Galaksisi, İranlı astronom olan Abdurrahman el-Sufi tarafından çıplak gözl eilk defa M.S. 964 yılında gözlenmiş ve keşfedilmiştir.

Andromeda Galaksisi bir trilyon yıldıza sahip olan sarmal bir galaksidir. Andromeda Galaksisinin Samanyolu galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2,2 milyon ışık yılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir