Sizden Gelen Soru: İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümü

Düz lise mezunuyum ilk yardım veya paramedik bölümü okumak istiyorum ne yapmalıyım?

Cevap:

İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümü, hastane öncesi Acil Yardım’da bulunan kişilerin okuduğu bölümdür.Bu bölümün mezunları çalıştıkları zaman hastanın veyahut yaralının teşhisini iyi yapıp gerekli acil yardımları uygular.Bu yüzden paramediğin gerekli bilgi ve donanımlara sahip olması, örgütlenmiş etkin değerlendirme, hareket planı geliştirme, acil tedavi, triaj ve nakil için karar verme bilgileri olmalıdır.

İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümünü okumak isteyenler Sayısal puanı ile Y-ÖSS puanı ile yerleştiriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Düz lise mezunlarının bu bölümü okuması açıkçası biraz zordur.Çünkü Paramedik bölümlerinin kontenjanları Sağlık Meslek Liseleri tarafından dolduruluyor.Sınavsız geçiş ile oldurulan bu bölüme üniversite sınavı ile girmek çok zordur.Ancak yine imkansız değildir.

Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının bile bu bölüme geçiş yapmak için çok zorlandıkları söylenmektedir.Ancak yinede YGS sınavlarına girerek yüksek puan alıp atanmayı beklemeniz gerekiyor.

bunun dışında bir diğer alternatif de özel üniversitelerdir.Özel üniversitelerin bölümlerinde paralı olarak bu bölümü okuma imkanınız da bulunuyor.

İlk ve Acil Yardım Bölümü Taban Puanları