Sizden gelen soru:

Eczacılık ayda kaç lira kazanır?

Cevap:

Sağlık sektörü içindeki bir eczacının ne kadar kazanç sağladığı ile ilgili olarak verilen bazı bilgileri paylaşacağız. Aşağıdaki tablodaki bilgiler yanıltıcı olabilir. Çünkü bu bilgiler yer ve zaman şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eczacılar Ne Kadar Kazanır?

Biraz da hakkında türetilen efsanelerden olsa gerek eczacıların ne kadar kazandığı ile ilgili kamuoyunda çok fazla yanlış bilgi vardır. Bu sorunun cevabını vermek birkaç nedenden dolayı oldukça zor. Her ne kadar anladığımız manada rekabete çok açık olmasa da serbest piyasa koşulları bu meslekte de geçerlidir. Yani büyük illerde veya bol miktarda eczanenin olduğu il ve ilçe merkezlerinde ciro düşük olabilirken, az sayıda eczanenin bulunduğu yerlerde astronomik cirolar yapılabilmektedir. Bu durumda eczanenin kazancını belirleyen temel faktörler;

  • bölgedeki eczane sayısı,
  • hastane veya sağlık ocağına yakınlık,
  • hastane veya sağlık ocağındaki doktor sayısı,
  • sadık müşteri kitlesi,
  • ilaç dışında satılan gözlük, ortopedik ürünler vs. olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kabaca bir rakam vermek gerekirse serbest bir eczacının aylık geliri 4.000 TL. ile 10.000 TL. arasında değişmektedir diyebiliriz.

Eczacı Maaşları Ne Kadardır?

Mesul müdür maaşları ise 2.000 TL. ile 3.000 TL. arasında seyretmektedir. Kamuda çalışan eczacılar için ise SGK 3.000 TL. ile 4.000 TL. arası bir ücret verirken, Sağlık Bakanlığı 2.500 TL. ile 3.500 TL. arası bir ücret vermektedir.

Memurların 2012 Enflasyon Farklı Maaşları

Evet arkadaşlar 666 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK ye göre memur maaşlarına yapılan enflasyon farkı tablosu aşağıda verilmiştir.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız…