Elbiselerden Naftalin Kokusu Nasıl Çıkar?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden Gelen Soru:

Kürkten Naftalin Kokusu Nasıl Çıkar?

Cevap:

Naftalin Kokusu

Elbilselerde ama daha çok yünlü elbiselerde ve kürklerde ortaya çıkan güveler büyük sorun teşkil etmektedir.Yünlü kumaşlarda ve kürklerde ortaya çıkan bu güveleri uzaklaştırmak için naftalin kullanılmaktadır.Ancak kullanılan bu naftalin yeni bir sorunu da beraberinde getirmektedir.Elbiselerin üzerinde naftalin kokusu bulunmaktadır.Peki bu naftalin kokusunu nasıl gidereceksiniz?

Naftalinin yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C’de erir, 217 °C’de kaynamaya başlar.Bu yüzden nasftalin suda çözünmez.Fakat alkolde çözünen naftalin ısıyla doğru orantılı olarak artan bir yoğunlukta çözünür.Bu yüzden elbiselerinize sinen naftalin kokusunu gidermek istiyorsanız elbisenizi alkol ile silmeniz gerekmektedir.

Alternatif yöntem olarak da bir süngere limon sıkın ve elbiselerinizi silin.

Naftalin Hakkında Bilgi

Naftalin veya naftalen, kapalı kimyasal formülü C10H8 olan, aromatik hidrokarbondur.

Maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilen orta ve ağır yağlardan ayrıştırılır. Beyaz pulcuklar biçiminde, billur yapılı bir katıdır. Keskin ve kendine özgü bir kokusu vardır. Yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C’de erir, 217 °C’de kaynamaya başlar. Suda çözünmez, alkolde ise, ısıyla doğru orantılı olarak artan bir yoğunlukta çözünür. Atmosfer ortamında kolaylıkla buharlaştığından haşere(böcek türleri) ile mücadelede kullanılır. Sanayide eritici, yakıt ve boya hammaddesi olarak; eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanılır. Ayrıca lavaboların temizlenmesinde büyük rol oynar. Naftalin katı halden gaz hale sıvı olmadan geçer. Buna süblimleşme denir.

1866’da Alman kimyacısı Emil Erlenmeyer tarafından onarılmış olan açık formülü, ortaklaşmış iki karbon atomu içeren iki bitişik benzen halkası gösterir: Naftalen, benzen gibi, yer değiştirme vekatılma tepkimelerine yatkındır. Tetralin, dekalin, naftoller, naftilaminler ve stalik anhidrit üretiminde, ayrıca güve öldürücü olarak kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir