En Pahalı Köpek Cinsleri Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Köpekler

Köpekler insanların en sadık dostları olarak bilinen hayvanlardır. Çoğu zamanda bu ünvanı ne derece hakketiklerini ispatlamışlardır. Köpeklerin bir çok cinsleri vardır. Her cinsin kendine özgü davranış özellikleri bulunmakta bu nedenle farklı alanlarda tercih edilmekteler. Örneğin bekçi köpekleri, av köpekleri gibi. Son zamanlarda farklı cinsten bazı köpeklerin normal bir araba fiyatına eşdeğerde satıldıkları görülebilmekte. Bu konuda biraz da olsa bilgi verelim istedik 😀

Köpek Cinsleri

Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasına mensup; görünüş ve büyüklükleri farklı, 400’den fazla çeşidi olan; etçil, memelihayvan. Boz kurdun (C. lupus) alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır. Kedilerle birlikte dünyanın en geniş coğrafyaya yayılan ve en çok beslenilen iki evcil hayvanından biridir. 2001 yılı tahminlerine göre dünyada 400 milyondan fazla köpek vardır.

Köpekler 12 bin yıldan daha uzun bir süreden beri insanoğlunun av partneri, koruyucusu ve arkadaşı olagelmişlerdir. Değişik ihtiyaçlara göre farklı köpek türlerinin evrimleşmesinde insanoğlunun önemli rolü olmuştur. İlk köpekler keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleriydi. İnsanlar, köpeklerle ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli yararlı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön plana çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Örneğin 7-9 bin yıl önce çiftlik hayvanları evcilleştirildiğinde çoban köpeği olarak da kullanılmaya başlandılar ve bu yönde seçilime uğradılar

10.Akita

2 farklı Akita var; Bir tanesi Japon Akita’sı – AkitaInu , diğeri ise Amerikan Akita’sı olarak geçiyor. Benim bu listede bahsettiğim, orijinal olanı yani AkitaInu. Bir Japon Akita’sı almak istiyorsanız $1,500 – $4,500 arası bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor.

9.Bearded (sakallı) Collie

Dennis the Menace’ ın köpeğine benzemiyor mu?  Belki de bu odur. Çok şeker değil mi? Gelelim, bu köpekle hayatınızı paylaşmak istiyorsanız ne kadar para vermeniz gerektiğine: $1,000 – $5,000 arası birşeycik!

8.Pharaoh Hound

Tipi bana pek sevimli gelmese de fiyatı $2,500 – $6,500 arası değişiyor. Bu arada, Pharaoh Hound’ların bir özelliği varmış, utanınca ve heyecanlanınca burnu ve kulakları pembeleşiyormuş!  Benim için tek sevimli yanı bu, hiç tipim değil.

7.Tibetan Mastiff

Tombik patilere bakar mısınız? Geçtiğimiz günlerde birtanesi bugüne kadar satılmış en pahalı köpekolsa da (detaylar ve resmi BONUS’ta), esas değeri $2,200 – $7,000arasında olduğu için listemizin 1. sırasında yer alamıyor 

6.Rottweiler

İnsancıl, iyi niyetli ve sağlam karakterli insanlar tarafından sahiplenilmesini temenni ettiğim Rottweiler’ların değeri $2,000 – $8,000 arasında.

5.Chow Chow

Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında “Çin Arslanı” olarak da bilinen ve dili mor olan Chow-Chow’un değeri$3,000 – $8,500 arasında.

4.İngiliz Bulldog

Yaşlı amca suratlı ama çok sevimli bir yüzü olan İngiliz köpeğimizin değeri $2,500 – $9,000 arasında değişiyormuş.

3.Samoyed

Tipinden de bariz şekilde ortada bu köpeğin Sibirya kökenli olduğu! Çok asil duruyor ama kışın yağmurda çamurda o bembeyaz patilerin halini düşünmek bile istemiyorum Samoyed’lerin değeri $4,000 – $11,000 arasında.

2.Cavalier King Charles Spaniel

Sponsorlu Bağlantılar

Yine İngiliz kökenli bir köpek cinsi. $1,000 – $14,000 arasında değişiyor fiyatları, e ne de olsa kraliyet kökenli. 

1.German Sheppard

Dünyanın En Pahalı 10 Köpek Cinsi listemizde 1. Sıradaki cins beni nedense hiç şaşırtmadı! Alman kurt köpeği German Sheppard, bildiğim en asil köpeklerden biri (diğeri de benim Dako’m tabiki  ). Saf kan, secereli gerçek bir GermanSheppard edinmek istiyorsanız, $3,000 – $24,000 arası bir parayı ödemeye hazır olmalısınız…

Alıntıdır…

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir