Erozyonun Etkileri Hakkında Kompozisyon?

Sponsorlu Bağlantılar

Erozyonun Etkileri

Erozyon doğal olarak meydana gelen olaylardan biridir. Doğal olması insanın erozyon meydana gelmesindeki etkisini kaldırmıyor ne yazık ki. Erozyonun önlenebilmesi için alınabilecek yöntemleri kast ediyorum. Bunları yapmak yada yapmamak insanın elinde olduğu için erozyon tamamen önlenemesede etkileri azaltılabilmektedir. Bu nedenle bugünkü yazımızda önemli olan erozyon ve etkilerini konu aldık.

İşte Erozyonun etkilerini anlatan güzel bir kompozisyon;

Erozyon, toprak, tarım, yaşam

Erozyonun Etkileri İle Alakalı Kompozisyonumuz

Toprak örtüsünün, akarsuların, rüzgarların ve buzulların etkisiyle süpürülmesine erozyon denir. Yeryüzünde eğim, toprak, su ve bitki örtüsü arasında doğal bir denge bulunmaktadır. Bu dengenin bozulması erozyonu hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Dış etkenler ya da arazinin yanlış kullanılması erozyona neden olmaktadır. Eğim fazlalığı ve cılız bitki örtüsü erozyonu artıran en önemli etkenlerdir. Bu nedenle kurak ve yarı kurak enlemlerde erozyon önemli bir sorundur.

Akarsu, rüzgar gibi dış güçlerin yapmış olduğu aşındırma sonucunda toprak örtüsü süpürülür ve başka yerlere taşınır. Dış güçlerin etkisi bitki örtüsünün bulunmadığı ya da çok cılız olduğu yerlerde daha belirgindir. Ayrıca eğimin fazla olduğu yerlerde sular daha kolay akışa geçerek toprak örtüsünün süpürülmesini hızlandırır.Özellikle yamaçlardaki tarlaların yamaç eğimi yönünde sürülmesi, eğimli yerlerde tarla tarımının yaygın olması, arazinin teraslanmaması erozyon hızını artırmaktadır.

Erozyonun tanımından da anlaşılacağı gibi erozyonun en önemli nedeni, toprağın aşınıp taşınmasına etki edebilecek faktörlerin etkisinin arttırılmasıdır. Bitki örtüsü yönünden zayıf toprakların taşınımı oldukça kolaydır. Rüzgâr,yüzey akışa geçmiş yağış ve sulama suları, yerçekiminin eğim ile birleşerek toprağı taşıyabilmesi bitki örtüsünün varlığı ile yakından ilgilidir. Bitki örtüsü topraktaki eğime rağmen toprak parçalarının önünde set oluşturarak taşınımını engelleyebilir. Rüzgârın ve yağmur damlalarının etkisini azaltarak aşınımı ve taşınımı yavaşlatabilir. Erozyonun en önemli sebeplerinden bir taneside bilgisizliktir.

Özellikle tarımyapılan arazilerde, bilinçli olunmadan erozyonun artması sağlanmaktadır. Tarımsal arazilerde anızların yakılması kısa vadeli ürün artışına sebep olur. Bunun sonucunda yeterli bilgi sahibi olmayan çiftçi anızları yakarak toprak yapısı ve toprakta yaşayan canlılara zarar vererek dolaylı yollarla erozyona sebep olabileceği gibi. Eğim yönünde tarlasını sürerek toprağın yerçekimi, su veya rüzgarın etkisiyle taşınımına sebep olabilir. Orman yangınlarıda doğal bitki örtüsü ve yaşayan organizmaların yok olması ile erozyonun artışına sebep olmaktadır. Özellikle dağlık alanlardaki ormanların yanarak yok olması erozyonu daha fazla etkiler.

Erozyon yağışın dışında mevcut akarsu, dere veya göller ilede gerçekleşebilir. Örneğin akarsular, suyun aşındırma gücü sayesinde toprağı aşındırarak bir başka yere taşıyabilirler. Yoğun yağışlar sonrasında taşkınların olması ile de toprak taşınabilir. Suyun aşındırma gücü oldukça fazladır. Örnek olarak deniz tabanındaki taşların büyük bir kısmı yuvarlak şekillidir. Bunun sebebi taşların yeterince sert olmaması değil, suyun aşındırma gücünün oldukça yüksek olmasıdır. Toprağın bünyesi de erozyonun başlıca nedeni olabilmektedir. Kumsallarda rahatlıkla görebildiğimiz kum bünyeli topraklar erozyona dayanıksızlıkları nedeniyle erozyona neden olabilirler.

Erozyonun en büyük etkisi tarımadır. Topraktaki erozyon ile verimsizleşen giderek yok olan tarım arazileri, hızla artan nüfusu besleyemez olmuş ve kentlere göçler başlamıştır. Bu yaşanan göçler ülke ekonomisini olumsuz yönden etkilemektedir. Hayvancılığa ve tarıma dayalı ekonomimiz artık bitmiştir. Toprağın verim düşüklüğü ve nüfus artışı sebebiyle sürekli gerilemektedir. Nüfus artışına karşın tarım nüfusu sabit değildir. Her yıl buğday ithali sürekli artış göstermektedir. Artık çiftçinin eğitimininde önemi anlaşılmıştır ve yem bitkilerinin kültürü, çayır, mera ve sağlıklı süt konularında bilgi vermektedirler.

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar, doğal döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir… Erozyon bilinçsizlik ve insan etkisiyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir. Erozyonun etkisi sebebiyle kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Erozyonun oluşması doğal faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara sebep olması, insanların bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(13) Yorum

  ömer _?laz
  27 Mayıs 2012 - 22:18

  azcıkdaha kısa çok lütfen 4.sınıfaa gidiyorum 83 sayfa hoca kızcak oyksa

  ömer
  27 Mayıs 2012 - 22:07

  4.sınıf sayfa 83 lütfen biraz daha çok çok kısayav bune böyle ya
  bu arada aranızda ts li varmı ts yeeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
  trabzon

  ömer
  27 Mayıs 2012 - 22:05

  yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa güzelde azcık daha kısa olsa olmazmı

  deniz
  26 Mayıs 2012 - 12:48

  lütfen kısssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.84 sayfadaki satılara sığmoyor.pardon 83

  deniz
  26 Mayıs 2012 - 12:47

  lütfen kısssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.84 sayfadaki satılara sığmoyor

  bir dost
  16 Nisan 2012 - 11:29

  sizde hepsini yazmayın nerden bilcekler

  Neslihan
  14 Nisan 2012 - 09:57

  biraz dah kısacık yeter.yoksa öğrtemen kızacak 5-6 satırım kaldı ve en hala ilk paragraftayım ;(

  Neslihan
  14 Nisan 2012 - 09:55

  evet yaaa.lütfen biraz daha kısa.bende 4. sınıfa gidiyorum fen ve teknoloji kitabında 83. sayfada az bir bölüm var sığamıyor ki 🙁

  beyza nur
  13 Nisan 2012 - 21:05

  yhabiraz daha kısa lütfen 4. sınıf fen kitabı 83. sayfada soruyor nolur biraz kısaltın

  feyzaa
  10 Nisan 2012 - 10:35

  yha biraz dha kısa lütfenn 4.sınıf fen kitabı 83. syfada soruo nolur kısaltın biraaz 🙁

  yağmur
  05 Nisan 2012 - 22:22

  azcık daha kısaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa lütfen

  aleyna
  04 Nisan 2012 - 15:31

  daha kısa yok muu yaaaaaaaaa

  aylin
  02 Nisan 2012 - 23:32

  kompozisyonun daha kısası yokmu?! 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir