Esansçılık mesleği ve özellikleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:
Esansçılık mesleğinin özellikleri?
Cevap:

Esansçılık mesleği

Esansçılık mesleği küçük şişelerde esans satma işine denir. Esansçıların özel bir esans kutusu bulunur. Dört tarafı cam olan bu kutu içerisine yerleştirilen küçük şişelerdeki esanslar seyyar bir şekilde satılırdı.

Esanscılık mesleğini yapan kişiler pazar yerlerinde, cami önlerinde, kahvehanelerde, köylerde, kasabalarda ve insanların toplu olarak bulundukları alanlarda  dolaşırlardı. Esans almak isteyen müşterilerin üzerine bir enjektör ile istedikleri koku püskürtülürdü. Esansçılar müşterilerine esansları tanıtmak için önce bedava koklatırdı. Müşterinin beğendiği esans enjektör ile üzerine sıkılırdı.

Ayrıca bkz: Eski Meslekler

Esansçıların esans koydukları sandıklar 38 cm boyunda, 24 cm boyunda ve 17 cm derinliğindeydi. Sağlam ağaçlardan yapılan bu sandıkların dört tarafı da aynalar bulunurdu. Esanslar aliminyum şişelerde ve ağızlarında mantar kapaklarla muhafaza edilirdi.

Esansçıdan esans satın alıp yanında götürmek isteyenlere de, bir gramlık küçük şişelerde esans verilirdi. Müşterinin beğendiği koku bir gramlık renkli şişelerden birisine doldurularak müşteriye takdim edilirdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir