Eski Pasaport Nasıl Değiştirilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Eski Pasaportlar Değişiyor

Avrupa birliği yolunda çok yavaş da olsa ilerleyen ülkemizde bazı hizmetler sanal ortama taşınmış durumda. Sanal ortamda çeşitli vatandaşlık hizmetlerinin görüldüğü bir alanda pasaport işlemleri. Yeni yılla beraber pasaport işlemleri artık internet ortamında yapılacak başvuru işlemleriyle yapılabilecek Aslında sanal ortamda çeşitli vatandaşlık işlemlerinin yapılabilmesi bir anlamda işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi açısından önemli bir adım.

Eski Pasaportlar Hakkında Herşey

Eski pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim ?

ICAO mevzuatı uyarınca en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle üye ülkelerin Makinede Okunabilir Pasaport vermeye başlamış olmaları gerekmektedir. Ancak makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.

Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde e-Pasaport için başvurabilir miyim ?

Evet. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren e-pasaportlar uygulamaya konulduğu için, dilediğiniz zaman e-Pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eski pasaportumun geçerlilik süresi e-Pasaportuma eklenecek mi ?

Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz e-Pasaportunuza harçsız olarak aktarılacaktır.

e-Pasaport uygulaması başladıktan sonra eski pasaportumla ilgili işlem yaptırmam mümkün mü ?

Sponsorlu Bağlantılar

E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her durumda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir. Eski tip pasaportlarla ilgili uzatma, ebeveyn pasaportlarındaki refakat hanesine çocuk kaydettirme gibi tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011, yurt dışındaki temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010’da sona ermiştir.

Eski pasaportumdaki geçerli oturum izni veya geçerli vizeyi yeni e-Pasaportum ile bilrlikte kullanabilir miyim ?

e-Pasaportunuz size teslim edildiğinde, eski pasaportunuz usulüne uygun olarak iptal edilerek size iade edilmiş olacaktır.Genel itibari ile, iptal edilmiş eski pasaportunuzdaki geçerli oturum iznini veya geçerli vizeyi, bu izni veren makamların ülkelerine e-Pasaportunuzla birlikte yapacağınız direkt seyahatlerde kullanmanız yönünde bir sakınca olmadığı düşünülmektedir. Ancak, seyahatinizden önce, gideceğiniz ülke makamlarının bulunduğunuz ülkedeki temsilcilikleri ile irtibat kurmanız tavsiye edilmektedir.

E-Pasaport hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

 

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir