Facebook Hesabım Başkaları Tarafından Değiştirildi Ne Yapabilirim? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Benim fecebook hesabım başkaları tarafından değiştirildi ne yapabilirim yardımcı olur musunuz? [/box]

Cevap:

Facebook hesabınızın şifresi çalınabilir yada kırılabilir. Sizin isteğiniz dışında Facebook şifreniz başkalarının eline geçebilir. Şimdi sizlere Facebook şifresi kırılan yada Facebook şifresi çalınan kullanıcıların neler yapması gerektiğini açıklayacağız.

Facebook Şifresi Çalınanlar Ne Yapmalı?

Bu tarz mağduriyeti basit bir şekilde giderebilirsiniz. Yapmanız gereken şey, Facebook giriş sayfasındaki “Şifreni mi unuttun?” bağlantısına tıklamak. Bağlantıya tıkladığınızda “Hesabını Bul” başlıklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Telefon veya e-posta adresinizi kullanarak bu sayfada hesabınızı bulun. Hesabınızı bulduktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsü bulunan ekranla karşılaşacaksınız.

Facebook şifre yenile

Bu sayfada bulunan “Devam” düğmesine tıklayın, sizi “E-postalarını Kontrol Et” başlıklı bir sayfaya yönlendirecek. Bu sayfaya yönlendirildiğinizde e-posta adresinizi açın. Facebook’tan bir e-posta gelmesi gerekiyor. Gelen e-postanın bir benzerini aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

Facebook şifre isteme

Gelen e-postada “E-postalarını Kontrol Et” sayfasına girmemiz için bir kod bulunuyor. Bu kodu kopyalıyoruz ve “E-postalarını Kontrol Et” sayfasındaki alana yapıştırıyoruz. Sonrasında da Facebook hesabımız için yeni şifre belirliyoruz.

Facebook Şifresi ve E-Posta Adresi Çalınanlar Ne Yapmalı?

Maalesef bu durumla da sık sık karşılaşıyoruz. Bu durumda yapmamız gereken şey https://www.facebook.com/hacked bu bağlantıyı açmak ve açılan sayfadaki “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” düğmesine tıklamak. Düğmenin sizi yönlendirdiği sayfada hesabınızı bulmanız gerekiyor. Hesabınızı bulmak için e-posta adresiniz, telefon numaranız, kullanıcı adınız veya ad-soyad seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Hesabınızı bulduğunuzda sağ tarafında bulunan “Bu Benim Hesabım” düğmesine tıklayın. Facebook sizden önceki şifrenizi isteyecek. Önceki şifrenizi girin ve devam edin. Facebook size yapmanız gerekenleri söyleyecektir. İşlem sonunda Facebook hesabınızı güvenceye almak için gereken adımları size gösterecektir. Böylelikle Facebook hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Yukarıdaki yönteme ek olarak “Şifreni mi unuttun?” sayfasından hesap tanımladıktan sonra, açılan sayfadan “Bunlara artık erişimin yok mu?” bağlantısına tıklayın. Ardından “E-postama Erişemiyorum” düğmesine tıklayın. Facebook sizi adım adım yönlendirecektir.

Hesap şifreleriniz çeşitli yollarla çalınabilir. Bunun önüne geçmek için bilgisayarınızı güncel güvenlik yazılımı ile taratın. Tarayıcınızın adres çubuğunda facebook.com’dan farklı veya benzer bir adres varsa kesinlikle o sayfaya kullanıcı adı ve şifrenizi girmeyin. Sizden mesaj yoluyla şifre isteyenlere şifrenizi vermeyin. Son olarak “Hesap Ayarları” sayfasında bulunan “Güvenlik” sayfasına girin ve “Giriş Onayları” seçeneğini etkinleştirin. Bu sayede hesabınıza giriş yapmak isteyen kişiler güvenlik kodu ile karşılaşacaktır. Bu kod sizin telefonunuza SMS veya çağrı yoluyla gönderilmektedir.

Aşağıdaki yazıya da göz atın;

Facebook Şifresi Çalınanlara Öneriler

Facebook hesabımın şifresi çalındı, şifresi kırıldı, şifresini patlattılar, hacklendi, ele geçirildi, ne yapmalıyım diyorsanız bu yazı sizin için….

Eğer Facebook hesabınıza giriş yapamıyorsanız önce giriş sayfasındaki “Şifreni mi Unuttun” bağlantısına tıklayın. Hesabınıza giriş yaparken kullandığınız e-posta adresine bir e-posta gönderilecektir. Eğer bu e-posta gelmiyorsa, e-postanızın “Gereksiz”/ İstenmeyen mesajlar / Spam vs. dosyasını veya filtresine iyice bir göz attın, zira bazı e-posta hizmetleri bu mesajları yanlışlıkla ayıklayabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ama e-postam da çalındı?

Bu sıkça görülen bir senaryo. Öncelikle bir endişe ile alakasız e-posta adreslerine e-postalar atmanızın sorunun çözümlenmesini geciktireceğini unutmayın ve şu adımları takip edin.

1) İletişim güvenliğini sağlayın

Herşeyden önce şunu hatırlayın: Hesaplarınız çalındıysa ya birisi şifrelerinizi veya e-postanızın güvenlik sorusunu tahmin etmiştir, ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı bir yazılım (virüs, truva atı, keylogger vs.) yüklenmiştir. Bu nedenle ya önce detaylı bir anti-virus programı çalıştırın, ya da bu yapılırken iletişim için başka bir bilgisayar kullanın.

2) İletişim için size ait yeni bir e-posta edinin

Facebook güvenlik nedenleriyle onlarla sadece size ait bir e-posta hesabından şahsen iletişime geçmenizi isteyecektir. Arkadaşlarınıza ait bir e-postadan iletişim kurmanız durumun çözülmesini geciktirecektir.

Hotmail, Yahoo, Gmail gibi hizmetlerden birinden yeni bir e-posta adresi alın.

3) İlgili iletişim forumunu dikkatlice doldurun

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle başka bir hesapla Facebook’a giriş yaptıysanız, çıkış yaptığınızdan emin olun.
Sonra bu konuyla ilgili iletişim formunu doldurun (buraya tıklayarak erişebilirsiniz).
Lütfen şu örnek doldurulmuş forma göz attığınızdan emin olun.

Bu örnekteki arkadaşın hem Facebook’u, hem e-postası (çalınaneposta@hotmail.com) çalınmış ve kendisi yenieposta@hotmail.com adlı yeni aldığı bir eposta adresinden Facebook’la yazışacak.
Ayrıca “Hesabınızdaki giriş e-postası da değiştirilmiş mi?” ve “Profil sayfanızın URL’si (internet adresi linki)” sorularının cevabını kendi profilinize bir arkadaşınızın hesabından bakarak bulamıyorsanız herhangi bir cevap verebilir, veya “bulamadım” yazabilirsiniz.

4) Onay e-postasına kısa bir cevap atın

Buraya kadar herşeyi doğru yaptıysanız, iletişim e-postası olarak verdiğiniz yeni e-posta adresinize bir onay e-postası gelecektir. Bu e-postaya sadece “Evet, çalınan hesabın sahibi benim.” diyerek cevap verdikten sonra top Facebook’un harıl harıl çalışan Facebook ekibine atılmış oluyor.

Not: Bunun sonrasında herhangi ek bir e-posta göndermeniz işlemi hızlandırmayacağı gibi, tam tersi işlemin yavaşlamasına sebep olabilir. Ekibimize güvenirseniz bu sorunun hızlıca çözüldüğünü göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    Mervekarad
    30 Ocak 2016 - 19:06

    Facem çalındı epostam değiştirildi ve numaram kaldırıldı hiçbir şekilde geri anlamıyorum geri çaldırmayı denedim ama onuda yapamadılar yardımcı olrmusunuz ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir