Foramen Magnum Hangi Kemikte Bulunur? İçinden Ne Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sizden gelen soru:

Foromen Magnum Hangi Kemikte Bulunur İçinden ne geçer?

Cevap:

Foramen Magnum

Foramen magnum. Kafatasının alt kısmında bulunan boyun deliğinin anatomi’deki adıdır.

Vücutta bulunan en büyük foramendir. Os occipitale’nin üzerinde bulunur. Bu delik cavitas cranii ile canalis vertebralis’i birleştirmektedir. İçerisinden medulla oblongata, bazı damar ve sinirler geçer. Foramen magnum’un ön kenarında bulunan antropolojik noktaya basion, arka kenarda bulunana ise opisthion denir.

Foramen Magnum Tümörleri

AMAÇ: Foramen magnum tümörleri bu bölgede çok sayıda hayati değerdeki damar ve sinir yapılarının yerleşimi nedeniyle tedavileri oldukça fazla tartışılan tümörlerdir. Bu yapılar, foramen magnum tümörlerine uygun cerrahi yaklaşım seçiminde mutlaka gözönünde bulundurulmalıdır.

MATERYAL VE METHOD: Bu çalışmada foramen magnum tümörleri ile ilgili deneyimlerimiz aktarılarak 3 ayrı olgunun farklı cerrahi yaklaşımları tartışılmıştır. Foramen magnumun ön yüzüne ve lateraline yerleşen tümörlerde median suboksipital yaklaşım sıklıkla yetersiz kalmaktadır. Tümörün patolojisine, yerleşimine ve yayılım şekline bağlı olarak vertebral arterin mobilizasyonu yada kondil reseksiyonu gerekebilmektedir. Tümörün kondili invaze ettiği ya da kondilin büyük kısmının rezeke edildiği durumlarda oksipito-servikal instabilite olmakta ve füzyon gerekmektedir.

SONUÇ: Ameliyat öncesi yapılan dikkatli ve detaylı bir değerlendirme sonrasında karar verilen uygun cerrahi yaklaşım ile foramen magnum tümörleri iyi cerrahi sonuçlar ile radikal olarak çıkarılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir