Gebelikte Karnın Aşağı İnmesi Ne Anlama Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden Gelen Soru:

36 haftalık gebeyim karnım biraz aşağıya indi bu doğum yaklaştı anlamınamı gelio?birde ben kan sulandırıcı iğne kullanıyorum fragmin 5000 adında doğuma bi etkisi olurmu sezeryanmı olur ve nezaman bırakmalıyım hergün vurunuyorum?

Cevap:

36. Haftada Neler Yaşanır?

Bu haftadan itibaren “karnınızın birden aşağı indiğini” farkedebilirsiniz. Bunun sizin açınızdan en önemli sonucu mide yanması, nefes darlığı, kaburga ağrısı gibi şikayetlerden büyük oranda kurtulmanızdır.

Bebeğin doğum kanalına girdiğini gösteren bu bulgu doğumun yaklaştığını göstermesi açısından da değerli olmakla birlikte kesin bir gösterge değildir.

37. Haftaya Hazırlık

Ağırlaştınız mı? “Ağırlaşmak” ne anlama geliyor? Bebek yavaş yavaş “aşağıya inmeye başladı” mı? Yoksa bebek hareketleri mi ağırlaştı? Her ikisi de doğru. Bebeğiniz artık her geçen gün yaklaşık 25-30 gram ağırlaşıyor ve yeri de giderek daraldığından hareketlerini daha farklı hissetmeye başlamış olabilirsiniz.

Bu haftada doktorunuz size “çatı muayenesi” veya “pelvis muayenesi” adı verilen bir muayene yapılmasını önerebilir. Bu muayene doğum kanalınızda normal doğuma engel olabilecek herhangi bir “çatı darlığının” önceden tespit edilmesi amacıyla yapılır. Bazı doktorlar ise bu muayeneyi doğum sancıları başladıktan sonra yapmanın daha net bilgi verdiğini düşünürler.

İğne Kullanma

Kullanmakta olduğunuz kan sulandırıcı iğnenin size ve bebeğinize zararının olup olmadığı konusunda ancak doktorunuz karar verebilir.Sizi muayene ettikten sonra iğneye devam edip yada bırakacağınızı yada yeni tedavi önereceğini söyleyebilir.Bunun için kesinlikle doktorunuza başvurun ve kulaktan dolma bilgilere inanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Yorum

    ftş
    26 Ocak 2013 - 15:40

    28 haftalık hamileyim.karnım asagı dogru .acaba erken dogum yapma ihtimalim varmı?yoksa normalmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir