Geçmişten Günümüze Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Geçmişten günümüze kadar gelen kalem çeşitleri nelerdir? [/box]

Cevap:

Yazı yazma ve resim yapma aracı olan ve genellikle ince uçlu bir araç olan kelem tarih boyunda değişim göstererek günümüze kadar gelmiştir.Geçmişten günümüze tüy kalem, divit kalem, dolma kalem, tükenmez kalem ve kurşun kalem gibi şekilleri ile gelmiştir.

Tüy Kalem

Tüy, mürekkebe batırılarak yazı yazmakta kullanılan bir araçtır. Genellikle kaz, kuğu ve hindi gibi iri kuşların kanat tüylerinden üretilir. Tüy, divitin icadından önce -özellikle 6-19. yüzyıllarda- yaygın olarak kullanılan bir yazma aracıydı.

tüy kalem

Divit Kalem

Divit, hokkadaki mürekkebe batırılarak yazı yazmakta kullanılan bir tür kalem. Divitin çalışma prensibi dolma kaleme benzer ancak dolma kalem gibi mürekkep haznesi bulunmaz. Bu nedenle belirli aralıklarla mürekkebe batırılması gerekir.

Eskiden divit takımları, mürekkep hokkası ile içinde kamış kalem ve onu açmakta kullanılan kalemtraş, makta gibi yazı aletlerinin konulduğu dar ve uzun prizma şeklinde bir gövdeden meydana gelirdi. Büro mahiyetindeki yerlerde yazı takımı, yazı tepsisi, hattat çekmecesi olarak isimlendirilen kapların içinde topluca bulundurulan yazı edevatı, kâtip veya hattatın yanında taşıyabilmesi için divit içine konulur ve bu da bele sarılan kuşağa çapraz olarak yerleştirilirdi. Hokka kısmı çıkıntısı dolayısıyla yukarı tarafta kalır, böylece divit kuşak arasında kaymadan durabilirdi.

Uçlu Kalem

Uçlu kalem veya basmalı kalem, karbondan yapılmış uçları kullanan mekanik kurşun kalem. Çek firması Koh-i-Noor Hardtmuth tarafından üretilen bir model olan Versatil de zaman zaman Türkçede basmalı kalem anlamında kullanılır. Uçlu kalemler, kalemin arka kapağı açılarak konan kalem ucunun, kalem kapağına basmak suretiyle kalemin uç kısmından dışarı itilmesi prensibi ile çalışır.

uçlu kalem

Batılı dillerde kesirler Türkçedekinden (virgül) farklı olarak nokta ile gösterildiği için basmalı kalem uçlarının çapı 0.5, 0.7, 0.9 mm şeklinde belirtilir. 0.3 ve 0.35 mm.lik teknik çizim modelleri de bulunur. Metal, plastik parçalardan oluşan çeşitli tasarımları ve modelleri bulunur. Uçlar, siyahın yanı sıra çeşitli renklerde üretilir. Bazı modellerde silgi mevcuttur.

Dolma Kalem

Dolma kalem, su bazlı mürekkep haznesi olan bir kalemdir. Dolma kalem, divite büyük benzerlik gösterir. Ancak divitten farklı olarak mürekkep tutma kapasitesine sahiptir ve mürekkebe batırılması gerekmez.

dolma kalem

Tükenmez Kalem

Tükenmez kalem ya da kısaca tükenmez, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda yaygın bir kullanıma sahiptir. En yaygın mürekkep renkleri mavi, siyah ve kırmızı olup, diğer renklerde yazan tükenmez kalemler de üretilmektedir.

tükenmez kalem

Sponsorlu Bağlantılar

30 Ekim 1888 tarihinde ABD’li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo’ya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantin’de fabrika kurdular. Yapılan ikinci denemede başarılı oldular. Chicago’lu Milton Reynolds, Arjantin’de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende olarak satmaya başladı. 1940’larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı.

Kurşun Kalem

Kurşun kalem, kâğıt üzerine yazı veya çizim için kullanılan, yazıcı kısmı çoğunlukla kil ve grafitten üretilen kalem. Tipik bir kurşun kalemde grafitin etrafı ahşap kaplıdır. Bunun yanı sıra metal veya plastik muhafazaya sahip kurşun kalemler de mevcuttur.

Kurşun kalemden ilk kez Alman-İsviçreli doğa tarihçisi Conrad Gesner 1565 yılında bahsetmiştir. O dönemde grafitin bir tür kurşun olduğu düşünülüyordu. Gesner sonradan grafitin farklı bir mineral olduğunu keşfetmiştir.

kalem

Silgili Kalemler

30 Mart 1858 tarihinde, Hymen Limpman kalem arkasına silgi bağlamak için ilk patent aldı. 1862 yılında, Limpman patentini Joseph Reckendorfer’e 100.00 Dolar’a sattı. Joseph Reckendorfer, Faber-Castell’i patent ihlalinden dava etmişti. Ancak 1875 yılında Amerikan Yüksek Mahkemesi, Joseph Reckendorfer’in patentine geçersiz ilanı verdi. Kalemi silgiye bağlayan metal halkaya yüksük denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(2) Yorum

  Berk
  19 Mart 2015 - 20:44

  Eyw işime yaradı odev içindi güzel bi çalışma yapmışsınız emeği geçenlerin ellerine sağlık …

  eylul
  23 Şubat 2015 - 14:59

  Cok guzel tam aradigim gibi kisa ve oz cokk begendim harika olmus odevimden 100 aldim. Elinize ve emeginize saglik……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir