Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı meteorolojik bir olaydan sonra, yağmurun yağmasından sonra oluşur. Ama bu her yağmurdan sonra gökkuşağı oluşacak demek değildir. Işığın farklı kırılma açılarına sahip olması nedeniyle renklerin  diziliş sıraları oluşur. Renklerin farklı dizilişleri her rengin kendine özgü bir kırılma açısının olmasıyla açıklanabilir.

Gökkuşağını meydana getiren etken ise yağmur damlaları ve sis bulutlarıdır. Bu yağmur damlaları ve sis bulutlarında güneş ışınlarının kırılması veya yansıması sonucunda bir yay şeklinde ışık tayfı meydana gelir. Buna da gökkuşağı denir. Gökkuşağında toplamda 7 renk görülür.

İşte Renk Sıralaması

  1. Kırmızı
  2. Turuncu
  3. Sarı
  4. Yeşil
  5. Mavi
  6. Lacivert
  7. Mor

Gökkuşağının Oluşumu

En çok rastlanan iki farklı gökkuşağı çeşidi vardır. Bunlar;

Sponsorlu Bağlantılar
  • İlkel (birinci) gökkuşağı
  • Tali (ikinci) gökkuşağı

İlkel (birinci) gökkuşağı: Bu gökkuşağı en çok rastlanılan şeklidir. Bu gökkuşağı türünde 42° civarında merkez açısı görülmektedir ve gökkuşağının iç tarafı mor, dış tarafı ise kırmızı renk sıralanır. Güneşin ufuktan yüksekliği 42,5 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı görülmez.

Tali (ikinci) gökkuşağı: Bu gökkuşağında ise merkez açısı 50° civarında görülür. Bu gökkuşağında ise iç tarafı kırmızı renk, dış tarafı ise mor renk sıralanır. Güneşin ufuktan yüksekliği 52 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı görülmez.

Küçük gökkuşakları: Aynı zamanda sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarında küçük gökkuşalkarı da meydana gelir. Bu küçük gökkuşakları birinci gökkuşaklarının iç tarafında ve ikinci gökkuşaklarının ise dış tarafında bulunurlar.

Güneş ışınlarının sis bulutları ve yağmur damlaları tarafından yansıtılması, dağıtılması yada kırılması sonucunda gökkuşakları meydana gelir. Büyük, parlak ve renk ayrımı kolay olan gökkuşakları büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklardır.  Daha geniş, zayıf ve renk ayrımının yapılması zor olan kuşaklar ise küçük yağmur damlaları tarafından meydana getirilir.