Görsel İletişim Araçları Nedir? Ne İşe Yarar?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Sadece görsel iletişim nedir ne işe yarar?  [/box]

Cevap:

Görsel iletişim araçları nedir?

Öncelikle kısa bir şekilde görsel iletişim araçlarından bahsedelim. Görsel iletişim araçları gözümüze hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır. Görsel iletişim araçlarına tv, sinema, bilgisayar, akıllı telefonlar, gazeteler vs. örnek verilebilir.

televizyon

Görsel iletişim araçlarının ne işe yarar?

Görsel iletişim araçları en temel ve birinci özelliği iletişimi sağlamasıdır. İletişimde kullanılan en büyük araçlardan birisidir. En önemli iletişim aracı olan görsel iletim araçları bilgi aktarımı konusunda büyük rol oynar.

Görüntülü bilgilerin alışverişinde kullanılan görsel iletişim araçlarından özellikle TV ve bilgisayarlar bütün dünyanın kullandığı iletişim araçlarıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse, görsel iletim araçları hem iletişimi sağlar hemde bilgi alışverişini sağlar. Bu sayede bütün dünyadan görüntülü bir şekilde haberdar olabilir ve kültür alışverişi gibi konularda çok hızlı yol katedilebilir.

Görsel İletişim Teknolojileri

1455’te Gutenberg’in ilk baskı makinasını keşfine kadar kitaplar elle yazılmaktaydı. 1700’lü yıllara kadar basımcılık en büyük sanayi oldu. Okuryazarlık hızla artı. İlgi çekmek için ilginç yollar denemeye başlandı. Matbaacılar ilginç yazı karakterleri ve farklı baskı teknikleri uyguladılar. (

Sponsorlu Bağlantılar

1-Basılı Yayımcılık, günümüzde çağdaş baskı teknolojileri sayesinde basılı yayımcılıkta elamanların kullanımı oldukça zengindir. Ofset, tipo ve çukur baskı teknikleri görsel materyallerin sunumunda oldukça fazla olanağa sahiptir.

2-Online Yayımcılık, Bilgisayarların iletişimde kullanılmasıyla evrensel bir iletişimin doğması söz konusu olmuştur. Web yayımcılığın olanakları geleneksel yayıncılığa göre daha fazladır.

Online yayıncılıkta sözcüklerin yerine fotoğraflar, harflerin yerine de ikonlar kullanılması sunum için etkili bir yöntem oluşturmaktadır. Okurlar online yayımlardan çok farklı, ilginç şekiller ve renklerin bulunmasını beklemektedirler.

Zenginlik ve görsel çekicilik boyutunda,online yayımlar çok sayıda görsel elaman kullanma olasılığına sahiptir.

3-Tv Yayımcılığı, Tv yayıncılığında görmenin yanında işitmede aktiftir. Görülenler ses ile de desteklendiği için basılı yayıncılıktan farklı görsel özellikler içerebilir. Görüntülerin canlı olarak aktarılma olasılığına sahiptir. Televizyon yayıncılığında izleyici çekmek için ya da gerçek görsel ilginçlikler ön plandadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir