Görsel iletişim nedir? Görsel iletişim örnekleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Görsel iletişim nedir? Görsel iletişime örnek ver?

Cevap:

Görsel iletişim nedir?

Bilgilerin görüntülü bir şekilde alışverişine görsel iletişim denir. İnsanlar kendilerine gönderilen iletileri görsel araçlar sayesinde alarak iletişime geçme şekli olarak da tanımlanabilir. En etkin bilgi aktarım şekli görsel iletişimdir.

Günümüzde görsel iletişimde baskı, online, film ve TV yayıncılığı gibi iletişim teknolojileri geliştirilmiştir.Özellikle bilgisayar ve televizyonun icadından sonra iletişimin çehresi değişmiştir. Televizyon ve bilgisayar teknolojisi görsel imajların görülmesini, üretilmesini ve sunumunu kolaylaştırmaktadır.

Televizyon Bağımlılığı

Görsel İletişim Örnekleri

Görsel iletişim araçlarına örnek vermek gerekirse bilgisayar, televizyon, cep telefonu, kameralar, fotoğraf makineleri gibi cihazları sayabiliriz. Ancak daha genel anlamda görsel iletişim teknolojilerini aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

1-Basılı Yayımcılık, günümüzde çağdaş baskı teknolojileri sayesinde basılı yayımcılıkta elamanların kullanımı oldukça zengindir. Ofset, tipo ve çukur baskı teknikleri görsel materyallerin sunumunda oldukça fazla olanağa sahiptir.

2-Online Yayımcılık, Bilgisayarların iletişimde kullanılmasıyla evrensel bir iletişimin doğması söz konusu olmuştur. Web yayımcılığın olanakları geleneksel yayıncılığa göre daha fazladır.
Online yayıncılıkta sözcüklerin yerine fotoğraflar,harflerin yerine de ikonlar kullanılması sunum için etkili bir yöntem oluşturmaktadır. Okurlar online yayımlardan çok farklı,ilginç şekiller ve renklerin bulunmasını beklemektedirler.

Zenginlik ve görsel çekicilik boyutunda,online yayımlar çok sayıda görsel elaman kullanma olasılığına sahiptir.

3-Tv Yayımcılığı, Tv yayıncılığında görmenin yanında işitmede aktiftir. Görülenler ses ile de desteklendiği için basılı yayıncılıktan farklı görsel özellikler içerebilir. Görüntülerin canlı olarak aktarılma olasılığına sahiptir. Televizyon yayıncılığında izleyici çekmek için ya da gerçek görsel ilginçlikler ön plandadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir