Güneşin insanlar için önemi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Soru:

Güneşin biz insanlar için önemi ne bütün sitelerde aynı cevap var daha çok 5. sınıfların anlayabileceği şekilde yazarsanız memnun olurum.

Cevap:

Güneşin canlılar için önemi

Güneş dünyamız için tek ısı ve ışık kaynağıdır. Bu da güneşin bu dünya için en önemli yaşam kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. Eğer güneş olmasaydı dünya sürekli karanlık olurdu ve gerekli ısıyı alamadığı için çok soğuk olurdu. Bu soğukluk nedeniyle dünya buzlarla kaplanır ve yaşam da olmazdı.

Güneş canlıların yaşamı için en önemli kaynaktır. Güneşin insan için en önemli faydası aldığı oksijen için kaynak olmasıdır. Bitkilerin fotosentez yapıp oksijen üretebilmeleri için güneş ışınlarına ihtiyaç duyarlar. Eğer güneş ışınları olmasaydı bitkiler fotosentez yapamazdı ve oksijen de üretilmediği için dünyada yaşam olmazdı.

fotosentez

Güneşin insanlar için diğer en önemli faydası ise D vitamini kaynağı olmasıdır. D vitamini için en önemli kaynak güneştir. D vitamini insan sağlığı için en önemli vitamindir. Hemen hemen bütün hastalıklar üzerinde doğrudan etkili olan D vitamini, günde 15-20 dk güneş altında kalarak vücudun ihtiyacını karşılar. D vitamini eksikliğinde başta raşitizm ve kemik erimesi gibi kemik hastalıkları olmak üzere, cilt sorunları, depresyon, kanser, obezite, kas zayıflığı, kalp sorunları, bağışıklığın zayıflaması, troid sorunları gibi hemen hemen bütün hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden D vitamini kaynağı olan güneş, insan hayati için çok büyük bir öneme sahiptir.

Güneşin bir diğer en önemli fonksiyonu ise antibakteriyel etkiye sahip olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir