Güneşin Su Döngüsündeki Önemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Su Döngüsünde Güneşin Rolü

Su yeryüzünde var olan canlılığın temel kaynaklarından biridir. Bu özelliği ile vazgeçilemez olma özelliğine sahiptir. Yeryüzünde ırmaklar,göllerdenizler,okyanuslar  yada yer altı su kaynakları bulunmaktadır. Tüm bu su kaynaklarının dahil olduğu bir su döngüsü bulunmaktadır. Suyun yeryüzüyle atmosfer arasında sürekli hareket etmesi sonucunda oluşan döngüye “su döngüsü” denir. Burada su döngüsünde yer alan güneş faktörünü inceleyeceğiz.

Doğada Su Döngüsü Nasıl Olur? Detaylı Açıklama

Yeryüzünde yaşamlarını sürdüren canlılar; güneş enerjisi dışında kalan ihtiyaçlarının çoğunu topraktan karşılarlar. Canlıların ihtiyaç duydukları su, oksijen ve diğer maddeler bir kez kullanıldığında tükenseydi; hepsinin çoktan yok olması gerekirdi.

Canlılar için vazgeçilmez olan su ve oksijen gibi yaşamsal maddeler doğada bir döngü içindedir. Denizler, göller, akarsular, karalar ve hava arasında su alışverişi; yeryüzündeki yaşam koşullarının sürekliliğini sağlar.

Suyun yeryüzü ile hava arasındaki dolanımına SU DÖNGÜSÜ (su çevrimi) adı verilir.Yukarıdaki resimde gördüğünüz numaralar su döngüsünün gerçekleşme aşamalarını anlatmaktadır.

Doğada suyun döngüsü, yeryüzündeki suların güneş enerjisi etkisiyle buharlaşmasıyla başlar. Su buharının yükseklerdeki soğuk havanın etkisiyle yoğunlaşarak yeryüzüne dönmesiyle devam eder.

Yeryüzündeki suların buharlaşması ve yoğunlaşması arasında bir denge vardır.Havadaki su buharının çoğalması, aynı oranda yağış demektir.

Doğadaki suyun dolaşımı ve sürekliliği güneş enerjisi ile sağlanır. Çünkü buharlaşma ve yoğunlaşmanın gerçekleşmesi için ısınma – soğuma gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir