Haçlı nedir? Haçlı seferlerine neden haçlı seferleri denilmektedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sizden gelen soru:

Haçlı seferlerine neden haçlı seferleri denilmektedir? 

Cevap:

Haçlı nedir?

Haçlı demek kelime anlamı bakımında haçı olan, haç takan demektir. Daha detaylı açıklamak gerekirse, haçı Hristiyanlar takmaktadır. Bu yüzden Hristiyanlar için haçlı tabiri de kullanılmaktadır. Tarihte İslam ülkeleri üzerine Hristiyanlar tarafından düzenlenen seferler nedeniyle haçlı yada haçlılar olarak anılmıştır.

Haçlı seferleri denilmesinin sebebi

Haçlı seferleri denilmesinin sebebi vrupalı Katolik Hristiyanların 1095-1272 yılları arasında müslümanlar üzerine seferler düzenlemesidir. Katolik Papa tarafından planlanan bu seferler Hristiyanlar tarafından gerçekleştirildiği için haçlı seferleri denilmiştir.

Haçlı seferleri

Haçlı Seferleri, Papa’nın talebi ve çeşitli vaatleri üzerine, genellikle Müslümanların elindeki Ortadoğu toprakları (Kutsal Topraklar) üzerinde askeri ve siyasi kontrol kurmak için düzenledikleri akınlar.

Haçlı Seferleri’nin fikir babası aslında İspanya ve Portekiz’den Müslümanların atılması için başlatılan “Reconquista (Yeniden Fetih)” hareketidir. Müslümanlar İspanya ve Sicilya’da hakimiyet kurmuşlardı. İber yarımadasında bulunan Hristiyan krallıklar ortak düşman Müslümanların elindeki şehirleri almak için başlattıkları hareket 9. yy’dan 15. yüzyılın sonuna kadar sürmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


Henüz yorum yok! İlk yorumlayan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir