Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik ve Belirtiler

Gebelik oluşumunu tam olarak anlayabilmek ancak uzman bir hekimden öğrenilebilir. Ancak bunu anlamak için vücutta meydana gelen bazı değişmelerden anlamak mümkündür. Burada bu belirtileri ve sonuca göre neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Ama tekrar belirtelim en doğru sonucu almak için mutlaka uzman bir hekime danışmak  gerekir.

hamile, gebe

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik olduğunu dair şüphe yaratacak ilk ve en klasik belirti adet gecikmesidir. Bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik ve büyüme, koyulaşma gibi diğer belirtilerde adet gecikmesi olmadan önce başlamaz. Adet gecikmesi başladığında gebeliğe neden olan yumurtlamanın üzerinden ortalama olarak 2 hafta geçmiştir fakat bu anda gebeliğe 4 haftalık gebelik denir çünkü gebelik haftası en son görülen adetten başlayarak sayılır. Sonuç olarak hamilelik belirtileri en erken son görülen adetten 4-5 hafta sonra başlar. Adet gecikmesi olmadan önce gebelik belirtilerini oluşturacak kadar gebelik hormonları artmamıştır.

Gebeliğin ultrasonda görülebilmesi de belirtilerin başladığı bu döneme denk gelir. Adet gecikmesi olmadan önceki  günlerde gebelik ultrason ile görülemez hatta çoğunlukla kan ve idrar.

Hamileliğin kaç gün içinde başlayacağı ile ilgili gelen sorulardan dolayı bu konuyu açmaya karar verdik. Buradan sizlere doktor dili ile uzun uzadıya cümleler yazmayacağız arkadaşlarım. Eğer sizin regl tarihinizin üzerinden 10 ila 15 gün geçmişse, sizde göğüslerde hassasiyet, psikolojik durumda karışıklık, üzüntü hali, belde kopacakmış regl olacakmış gibi bir ağrı söz konusu ise, mide bulantısı başladı ise, karnınız batmaya başladıysa. O zaman yaşadınız. Hemen bir eczaneden gidip idrardan bakmak için  hamilelik testi almayın 🙂 Önce bir sevinin meleklerim daha sonra kesin sonuç için eşinizi de yanınıza alarak gidip bir kan testi yaptırın. Çünkü en iyi ve en kesin sonucu sizler kan tahlili ile alıcaksınız.
Gebeliğin Belirtileri Bebek sahibi olmak için bir kadının en uygun olduğu yaş dilimi 18-35 yaşlar arasıdır.Bu dönemin başlangıcında kadının kendi vücudu gelişimini tamamlamıştır ve bir bebek gelişimi için uygun hale gelmiştir.

Yaşınız ya da pozisyonunun ne olursa olsun gebe kalmak istediğinizde ya da gebe olduğunuzu düşündüğünüzde mutlaka uzman bir hekime müraacat etmelisiniz.

Gebelik ne zaman başlar?

Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği sonuna kadar olan dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

Gebelik yaşını hesaplama

Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. ınsanlarda gebelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır. Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır ? Bebeğin beklenen doğum tarihini (BDT) hesaplamak için oldukça basit bir yöntem vardır: 7 gün ekle 3 ay çıkart. Negele yöntemi adı verilen bu sistemde SATne 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Bir örnekle açıklayacak olursak son adet kanamasının ilk günü 7 Temmuz olan bir anne adayını ele alalım.

Negele Yöntemi Son Adet 7 gün ekle <14 Temmuz> 3 ay çıkart <14 Nisan> Beklenen Doğum Tarihi 14 Nisan

Bu hasta için beklenen doğum tarihi 14 Nisandır. Ancak bebeklerin sadece bu tarihte doğar. 38 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken 38 haftadan önce doğanlar preterm 42 haftadan sonra doğanlar postterm olarak adlandırılır. Prematürite ise bebeğin yaşını değil gelişimini anlatan bir ifadedir. Örneğin 36 haftalık doğan bir bebek preterm olmasına yani erken doğmasına rğme eğer akciğer gelişimini tamamlamış ise prematür değildir.

Gebelik belirtileri

Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhngi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliği düşündüren bulgular
1.Adet gecikmesi
2.Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
3.Bulantı & Kusma
4.Sık idrara çıkma
5.Halsizlik
6.Karında büyüme

Gebeliğin muhtemel bulguları
1.Rahimin (uterus) büyümesi
2.Gebelik testleri

Gebeliğin kesin bulguları
1.Bebeğin kalp atımlarını duyulması
2.Bebek hareketlerinin hissedilmesi
3.ULTRASON incelemesi

Gebelik testleri

Gebe olduğunuzu ne kadar erken öğrenilirse , gebelik ile ilgili bakıma o kadar erken başlanabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmalıdır.Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik ürününüden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebeliğe özgü hormonlar kadının adet siklusunu kesintiye uğratır ve kadın gebelik süresince adet görmez. Kanda ve idrarda bu hormonların tayini ile gebelik teşhisi konabilir. Kanda bakılan hormon daha henüz ortada bir adet gecikmesi olmadan önce bile gebeliği gösterebilir. ıdrarda ise sıklıkla 7-10 günlük bir gecikmeden sonra gebelik saptanabilir. Piyasada satılan ve kişinini kendi kendine uyguladığı testlerin güvenilirliği labovatuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu nedenle adet gecikmesi olan ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlar da hekimlerini konu hakkında bilgilendirmeli ve onun tavsiyelerine uymalıdırlar.

Duygulanım değişiklikleri
Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında bazı psikolojik değişiklikler meydana gelebilir. Kişi çok neşeliyken bir anda ağlama krizlerine tutulabilir. bazı günler çok sinirliyken b azı günler sakin olabilir. Bünye gebeliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkar. Ancak gebeliğin son haftalarında tekrar bir huzursuzluk ortaya çıkabilir.Kişi sinirli, heyecanlı olabilir, Uyku problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar fazla endişeedilmemesi gereken durumlardır. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar. Aynı şekilde baba adayında da bazı değişiklikler görülebilir. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konu hakkında bilgisi yoksa ona yardım edememenin sıkıntısını yaşar. Bu nedenle çiftler kendilerinden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşları ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki en profesyonel yardım konunun uzmanı olan bir hekimden alınabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar


(6) Yorum

  Cansu
  15 Ağustos 2016 - 09:22

  Merhabalar ben tarlusal kullanarak 3 kere adet oldum ve bugün 8 hafta 2 gun once kan testi yaptırdım 0.100 çıktı ama bugün mide bulantim ve kusmam vardı herhangi bir gebelik söz konusumudur

  Sevil
  11 Ağustos 2016 - 16:00

  Ayin 27sinde adet oldugum icin dogum kontrol hapini biraktim.5 gun sonra iliskiye girsik esimle esim icime bosaldi bosaldigi gun tekrar dogum hapi kulanmaya başladım. Ve sonra tekrar gunum gelmeden azar azar kan gelmeye basladi sizce hamilemiyimdir bilgi veririmisiniz

  Nick
  10 Kasım 2015 - 23:30

  Merhaba, kan testi ile gebelik 7-10 gün sonra belli olur. Siz 2 haftadan fazla olduğu konusunda emin iseniz kan testi yaptırabilirsiniz.

  hülya
  10 Kasım 2015 - 20:50

  Merhaba.ben 26 yasında 3 aylık evlıyım.en son adetımın başlangıç tarıhı 22 ekım 2015. Adetım duzenlı 28 gun aralıklı. Adetımden önce ve sonrakı ılişkılerımde korunmadım.nettekı hesaplamada 2 hafta 5 günlük hamıle olabılecegım sonucu çıktı. Bu sure zarfında kan testınde sonuç kesın çıkar mı. Ya da kan testını ne zaman yaptırmalıyım. Bı sonrakı adet tarıhım 19 kasım. Cevabınız için şimdiden tesekkurler

  esra
  05 Kasım 2014 - 22:30

  Her zaman adetime uç dört gün kala belirtiler yapıyordum.iki aydan beri bebek istiyoruz.bu ay ise adetime bir gün kaldı ve Bi belirti hissetmiyorum.çok sık idrara çıkma göğüs ağrısı ve belden aşağı tuhaf bir ağrı hissediyorum.ilişkiden bir iki saat sonra gelen akıntımdan dolayı adet olduğumu düşünerek lavaboya koştum ama yanılmışım.acaba hamile miyim.

  zeliha
  02 Mayıs 2014 - 12:34

  adet günüm den sekiz gün önceden ilişki ye girdim acaba hamile kalmışmıyım dır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir